КЕВР прие такса от 50 хил. лв. за всеки MW инсталирани батерии
Облекчава се процедурата по проучване на условията и начина на присъединяване на ВЕИ обекти
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) окончателно прие таксата от 50 хил. лв. за всеки мегават инсталиран батериен капацитет. Тя беше анонсирана миналия месец, като тогава от Министерство на енергетиката призоваха регулатора тя да се приеме в кратък срок, за да може да обхване процедурата за батерии за 1.2 млрд. лв. (проект ReStore).
Със заплащането на депозит от 50 хил. лв. за всеки мегават се създават пречки за спекулативно запазване на капацитет в мрежите от лица без реален инвеститорски интерес, които целят единствено блокиране на капацитет за присъединяване към електрическите мрежи, който впоследствие възмездно да бъде прехвърлен на действителни инвеститори, казва Комисията.
Сумата ще е дължима при получаване на становище от мрежовия оператор за присъединяване на обекта за съхранение на електроенергия и може да бъде както банкова гаранция, така и паричен депозит. Инвеститорът ще има срок от три месеца от издаването на становище да внесе исканата сума, в противен случай то става невалидно.
При присъединяване на обекта, гаранцията ще бъде възстановявана на дружеството-инвеститор. Ако инвеститорът не е подал заявление за сключване на предварителен договор за присъединяване мрежовият оператор ще си приспада от гаранцията извършените разходи за осигуряване на достъп на обекта до енергийната система.
С предоставянето на гаранция в процедурите по присъединяване се създава по-благоприятна и предвидима среда и условия за реализирането на инвестиции в съоръжения за съхранение на електрическа енергия и се защитават правата и интересите на добросъвестните инвеститори, допълват от регулатора.
Припомняме, че при обсъждането на таксата се появи идея парите от събираните гаранции за присъединяване за нереализираните проекти да отиват във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС) и така да остават в сектора. Служебният енергиен министър тогава обясни, че в момента никъде не е регламентирано къде ще отиват средствата.
Облекчения за ВЕИ
С промените в наредбата се облекчава процедурата по проучване на условията и начина на присъединяване на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, с оглед на спецификите при изграждането на този вид обекти.
В настоящата уредба инвеститорите влагат значително време, усилия и средства в предпроектни проучвания за нови ВЕИ обекти, преди да са получили обвързващо мрежовия оператор становище за присъединяването на обекта. Становището от своята страна е един от основните елементи в цялостната преценка за осъществимостта и икономическата целесъобразност на проекта и ключов елемент от решението дали да се инвестира в проекта или не. От друга страна, след учредяването на вещно право на строеж, законовият срок за разрешаване и осъществяване на строителството е недостатъчен за реализиране на необходимите дейности, особено с оглед честите случаи на обжалване на решенията по ОВОС и строителните разрешения, което води до несигурност.
След промените становището и предварителния договор ще могат да се предоставят в един по-ранен етап от инвестиционния проект.
Удължават се и сроковете за изготвяне на екооценки на проектите.
Уреждат се отношенията между лицата, подали искане за проучване и/или за присъединяване на обекти, и мрежовите оператори, както и между самите оператори на електрически мрежи.