Китай разочарова с възстановяването на икономиката си
През последните месеци китайската икономика отразява някои тревожни признаци
Китайската икономика все още расте, но темпът на нейното възстановяване се забавя през второто тримесечие, тъй като страната се бори с нарастващите цени на суровините и прекъсванията по веригата на доставки. БВП е нараснал със 7.9% през тримесечието от април до юни на годишна база, съобщи в четвъртък Националното статистическо бюро на Китай.
Този темп е значително по-бавен от 18.3% на годишна база, регистриран от Китай през първото тримесечие. Трябва обаче да се отбележи, че рекордният скок до известна степен отразява сриването на икономиката в началото на 2020 г., т.е. базата за сравнение е ниска.
Растежът от април до юни обаче бе и по-слаб от очакванията на икономистите. Анкетираните от Reuters анализатори прогнозираха, че китайската икономика ще се увеличи с 8.1% през второто тримесечие.
Последни предупредителни знаци
През последните месеци китайската икономика отразява някои тревожни признаци. Рекордните цени на суровините доведоха инфлацията в индустрията до най-високите нива от повече от десетилетие, докато прекъсванията по веригата на доставки задържаха фабричното производство.
Растежът в сектора на услугите също се забави напоследък, тъй като огнището на COVID-19 в Южен Китай и последващите мерки ограничиха потребителската и бизнес активността.
Правителството също така публикува данни, които показват, че част от производството се забавя през последния месец. Промишленото производство се е увеличило с 8.3% през юни спрямо предходната година, като леко се е успокоило от 8.8% ръста през май. Производството в автомобилното производство е спаднало с повече от 4% миналия месец в сравнение с година по-рано - главно заради продължаващия недостиг на чипове.
Неравномерно възстановяване
Вътрешното търсене обаче остава слабото звено, според Юе Су, главен икономист в The Economist Intelligence Unit. Ръстът на продажбите на дребно се забави до 12.1% през юни, спрямо 12.4% през май, сочат данните, публикувани в четвъртък. Това е най-бавният темп на растеж тази година.
„Данните за БВП на Китай за второто тримесечие продължават да показват неравномерно възстановяване“, каза Юе и добави, че продажбите на дребно все още не са се възстановили спрямо тенденциите, наблюдавани преди пандемията.
Безработицата също е причина за безпокойство
Равнището на безработица в градовете се запазва стабилно на 5% през юни, непроменено от май. Но процентът на безработица сред младите хора се е увеличил, скачайки до 15.4% за тези на възраст между 16 и 24 години в края на юни, в сравнение с 13.6% три месеца по-рано. В същото време броят на завършилите университет достигна нов рекорд от близо 9.1 милиона души тази година.
Все още над целта
Въпреки че възстановяването на втората по големина икономика в света се дърпа назад, Китай все още е напът да надвиши годишната си цел за растеж тази година.
„Като цяло икономиката на Китай изглежда е напът да се възстанови с достигане на целта за годишен растеж от 6%“, пише Чаопинг Жу, глобален пазарен стратег на JP Morgan Asset Management, в изследователска бележка от четвъртък. Пекин определи тази цел за растеж в началото на март, тъй като сигнализира за необходимост да се върне в релсите с дългосрочните цели на президента Си Дзинпин за икономиката.
Наскоро страната се радва и на някои други добри новини. В сряда Националната здравна комисия заяви, че Китай е приложил над 1.4 милиарда дози ваксини Covid-19, което означава, че страната е ваксинирала половината от населението си с поне една доза.