Китай вече мисли за база на Луната
Страната извърши успешна роботизирана мисия до естествения земен спътник и стана едва третата държава, събрала проби
Китай стана едва третата държава в света, която успешно събра скални проби от Луната и ги донесе на Земята. В ранните часове тази сутрин безпилотната мисия на страната Chang'e-5 се е приземила успешно, носейки пробите от първата китайска лунна мисия, съобщава китайската държавна медия Синхуа.
Пробите са извлечени от непосещавана досега зона на естествения земен спътник и също така са първите, събирани от която и да е държава от 70-те години на миналия век.
Заместник-директорът на Китайската космическа агенция (CNSA) Пей Джаою обяви, че събраният материал ще бъде споделен с други държави, за да го изследват.
Връщащата се капсула се приземи на космодрума Siziwang Banner, който се намира северно от китайския автономен регион Вътрешна Монголия, малко преди 2.00 ч местно време, според китайската Национална космическа администрация (CNSA).
Мисията, носеща името на китайската богиня на Луната, бе изстреляна от космическия център Wenchang на 24 ноември. Апаратът кацна на близката страна на Луната на 1 декември, върху масивна равнина, известна като „Океанът на бурите“. Според НАСА това голямо тъмно петно може да бъде белег от гигантски космически удар, създал древно море от магма.
Пробите от този регион биха могли да помогнат на учените да разберат повече за произхода на Луната, както и да поставят основите за по-сложни мисии за събиране на проби в бъдеще, а също така потенциално и на други планети.
Китайските учени вече изготвят планове за бъдещи изследвания на Луната, каза Пей Джаою, включително проект за изграждане на научноизследователска станция там.
„Надяваме се да си сътрудничим с други страни за изграждането на международната лунна научноизследователска станция, която би могла да осигури споделена платформа за лунно научно изследване и технологични експерименти“, каза Пей, според Синхуа.
Постижението на Китай следва Съединените щати и Съветския съюз, които събираха лунни проби преди десетилетия.
Единствено Америка досега е успяла да изпрати хора на Луната. В рамките на програмата „Аполо“, с която за първи път човешки крак стъпи там, до земния спътник стигнаха общо 12 души в шест полета – между 1969 до 1972 г., връщайки на Земята 382 кг скали и почва.
През 70-те години Съветският съюз извърши три успешни роботизирани мисии за доставяне на проби. Последната, Luna 24, изкопа 170.1 грама проби през 1976 г. от „Море от кризи“.