Кои са държавите с най-голяма консумация на алкохол
България се представя „достойно“, показват данните на СЗО
Алкохолът може да е едно от най-старите и най-често използвани вещества за развлечение в света, но изследването на държавите по консумация на алкохол показва, че употребата далеч не е еднаква.
Нивата на консумация и видовете употребяван алкохол варират значително в зависимост от местоположението. Освен това наличието на плодове и зърнени култури, използвани в производството на алкохол, оказва влияние върху това кои напитки се консумират по-често, както и преобладаващата култура. Някои нации гледат на консумацията на алкохол като на приятно преживяване, докато други виждат опиянението като грях.
Има го и въпросът за икономиката и наличността. Странно е, но в някои региони на света индустриално масовият алкохол е наводнил пазара и е по-евтин от други напитки, включително вода.
Когато картографираме консумацията на алкохол на база глава от населението и по различни видове алкохол, тези местни и културни различия излизат наяве. Горната графика е изготвена от специализирания сайт Howmuch.com, като са използвани данни от СЗО за 2019 г., в литри чист алкохол.
Европа води по консумация
Първите 10 държави по консумация на алкохол подчертават значимостта на напитките в европейската култура.
Осем от 10-те държави с най-висока консумация на алкохол на глава от населението са в Европа. Предимно това са източноевропейски и централноевропейски страни, включително #2 Латвия, #3 Чехия, #4 Литва и #5 Австрия.
Но короната се притежава от островите Кук, които са водещи в света с годишна консумация на глава от населението от 13 литра алкохол.
В дъното на таблицата?
Не е изненадващо, че това са Бангладеш, Саудитска Арабия, Кувейт и други мюсюлмански страни, където опиянението е религиозно забранено.
Регионални различия
Консумацията на алкохол на глава от населението също подчертава ясни регионални предпочитания по отношение на количество и вид или липса на интерес.
Най-големите консуматори на алкохол са страните от Централна Европа, Южния Тихи океан и части от Карибския басейн. В Европа бирата и виното са крале, като повечето от водещите потребители също са топ производители, като Франция и Германия.
Междувременно спиртните напитки, като ром, са доминиращи на островите Кук и голяма част от Карибите, където са четири от 12-те най-големи потребители на спиртни напитки. Останалите са предимно в Източна Европа и Русия, в които по-голямата част от консумацията на алкохол е под формата на водка.
Значението на местните култури не може да бъде подценено. Региони като Африка и Азия, където няма подходящите условия за отглеждане на грозде или хмел, отбелязват по-висока консумация на „други“ дестилирани напитки. Така например оризовият алкохол се употребява в Южна Корея и Япония, както и напитки, направени от захарна тръстика, меласа и дори банани в африкански страни като Танзания.
За разлика от стоки като кафе или чай, алкохолът може да бъде произведен от много различни зърнени култури, плодове или източници на захар, които могат да ферментират, така че е естествено да възникнат регионални различия във видовете, количествата и дори културното значение.