Коя е българската Ampeco, получила $13 милиона от фонд на BMW
Решението на играч от ранга на BMW да вложи милиони в малко позната и все още прохождаща компания несъмнено насочва прожекторите към втората. А когато тя се окаже българска, интересът скача многократно. Такъв е сюжетът със стартъпа Ampeco, който тази седмица влезе в медийните заглавия с новината, че е привлякъл 13 млн. долара от BMW i Ventures – звеното за рисков капитал на автомобилния гигант BMW Group.
Любопитно е и това, че Ampeco всъщност едва сега излиза на широкия пазар за рисков капитал. Преди това компанията има единствено сийд финансиране от българския фонд LauncHub Ventures и германския Cavalry Ventures, заедно с по-ранни ангелски инвестиции. Със свежото финансирнае от 13 млн. долара общият набран капитал на стартъпа вече достига 16 млн. долара.
За близо петгодишната си история Ampeco посочва, че е успяла да привлече 120 клиента на общо 45 пазара, обхващайки 62 хил. зарядни станции. Набраните средства от BMW i Ventures ще послужат на екипа да разрасне дейността си в Северна Америка, както и да развие допълнително платформата си.
Новината за привлеченото финансиране логично води до въпроса
какво всъщност прави Ampeco
и защо това е интересно за рисковия фонд на BMW?
И отговорът няма как да не мине през изключително перспективния сектор, в който се развива българската компания. Глобалният пазар на електрически превозни средства бе оценен на 163.01 млрд. долара през 2020 г. и се очаква да достигне 823.75 млрд. долара до 2030 г., регистрирайки скок от 18.2% до края на десетилетието, по данни на Allied Market Research.
Именно хоризонтът, който се разкрива пред електромобилността, привлича и създателите на Ampeco да опитат да допринесат за по-бързото му разширяване. Те намират ролята си в полето на един от най-съществените проблеми пред превръщането на електрическите превози в по-привлекателни и масови – липсата на добре развита инфраструктура за зареждане.
За да помогне на операторите и потребителите, компанията разработва два софтуерни продукта – за управление на споделени превозни средства, като автомобили, скутери и велосипеди, и за управление на зарядни станции за електрически превозни средства.
Нейни клиенти са например оператори на зарядни станции, които чрез платформата могат да следят и контролират по-добре систмите си. Но също и компании за спеделени превози, като ShareaScoot, която предлага е-скутери в София на крайните клиенти.
За да работи софтуерната услуга за наемане на мотопеди, е нужно потребителско приложение, през което те да се резервират и да се извършва плащането, но има нужда и от бекенд част за самите оператори. Ampeco на практика помага за функционирането на потребителската услуга, но и за проследяването на скутерите, които се използват, и състоянието на техните батерии.
Или с други думи, споделената мобилност и отдаването на превозни средства на крайните потребители стъпва на „умен“ софтуер за управление – зад какъвто стои Ampeco.
А кои са BMW i Ventures
BMW i Ventures е звеното за рисков капитал на BMW Group за инвестиране в бързо развиващи се технологични стартиращи предприятия. Целта му е да прави финансово атрактивни вложения, които създават стратегическа добавена стойност за автомобилния концерн. Фокусът му е широк и включва области като цифровизация в мобилността, автономно шофиране, споделена мобилност и мобилност при поискване, електромобилност, Индустрия 4.0 и иновации за клиентите.
Фондът BMW i Ventures бе създаден в Ню Йорк през 2011 г. с първоначален рисков капитал от 100 млн. долара. Инвестирането в стартъпи обаче се оказа изключително обещаващо както от стратегическа, така и от икономическа гледна точка. Затова BMW Group увеличи размера на средствата във фонда.
BMW i Ventures е базиран основно в Силициевата долина, но има офис и в Мюнхен. През годините досега фондът натрупа значителен опит и има зад гърба си над 100 инвестиции и 18 екзита. Сред фирмите, получили подкрепа от него, са Lime, Moovit, Chargepoint, Boston Metal и др.