Комитова ще търси пари за „Автомагистрали – Черно море“
И днес служителите на частната строителна компания протестираха с искания АПИ да им плати дължимата сума от 37 млн. лв. за ремонта на "Тракия"
Министерство на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) ще търси възможности да осигури средства, с които да бъдат разплатени дължимите суми към строителната компания „Автомагистрали – Черно море“. Основната цел е да се набавят пари за изплащане на заплатите на работниците, съобщават от ресорното ведомство.
МРРБ подготвя и плащания на стойност 36 млн. лв. по всички внесени междинни сертификати за участъците 1 и 3 от автомагистрала „Хемус“, съобщи пък заместник-министър Захари Христов. Пред Economic.bg от пресцентъра на министерството коментираха, че парите са по целева сметка в БНБ и са предвидени за фирмите, работили по магистралата.
За Участък 1 сумата за плащане на строително-монтажните работи е малко над 16 млн. лв., а за Участък 3 – малко над 20 млн. лв. с ДДС.
Работим по въпроса всички строители, които са с изрядни документи, да поучат изработените от тях средства. Подчертавам, че не спираме никого, чийто договор за строителство не е в разрез със законовите рамки и коректно е свършил строителните дейности, за които е бил нает", увери заместник-регионалният министър Захари Христов.
След като от седмици е ясно, че годишният бюджет на Агенция „Пътна инфраструктура“ от 382 млн. лв. е изразходван още през април и че предишното ръководство е възложило договори за ремонтни дейности за 1.5 млрд. лв., строителните фирми изразиха недоволство от бавенето на парите им по договори.
Служители на „Автомагистрали – Черно море“ протестираха и днес в Шумен. От миналата седмица с протестни действия те настояват да им бъдат платени 37 млн. лв. за ремонта на магистрала „Тракия“. Фирмата няма как да обслужи плащанията към служители, доставчици на горива и строителни материали. Докато не получи парите си, строителната фирма спря работата и по обекти.
Вчера регионалният министър Виолета Комитова разказа, че е било практика през последните 5 години АПИ да наддоговаря суми по дейности, които извършват строителните фирми. Плащанията са се осъществявали в края на годината, след като са били пресмятани излишъците от държавния бюджет. Така АПИ получава повече пари от предвидения годишен бюджет.
Въпреки че не одобрява този подход на възлагане и разплащане, МРРБ ще направи всичко възможно да осигури необходимите средства, за да бъде платено на фирмите, които са работили по договори с АПИ и са си свършили работата, защото от създалата се ситуация са засегнати стотици строители и техните семейства“, се казва в официалното прессъобщение на ведомството.
В момента министерството няма как да осигури парите, които фирмите очакват да получат. Преди дни Комитова коментира, че има и юридически причини, поради които не е ясно дали плащанията може да бъдат направени, дори и да бъдат намерени пари.
Вчера Комитова изрази съмнение, че актуализацията на бюджета за 2021 г. изобщо ще бъде гласувана в парламента. Тя заяви, че е поискала да бъдат заложени 1.5 млрд. лв., но служебното правителство е предвидило само 100 млн. лв.
Председателят на АПИ инж. Ивайло Денчев коментира, че за да бъде намален дългът към строителите, може някои пътни обекти да бъдат замразени за тази година. По отношение на зимното поддържане на пътищата, пътната агенция заедно с МРРБ търсят начини да осигурят необходимите средства.