Компанията, която откри как да отглежда зеленчуци в пустинята
Стартъпът събра $60 млн. финансиране за разширяване на дейността си в Саудитска Арабия и Кувейт
Pure Harvest Smart Farms – стартъп, занимаващ се с високотехнологично селскостопанско производство – обяви, че обмисля разширяване на дейността си в Близкия изток, след като събра 60 млн. долара за финансирането на бъдещите си проекти. Компанията отглежда плодове и зеленчуци в оранжерии в пустинята на Обединените арабски емирства, а сега има план да направи същото в Саудитска Арабия и Кувейт. Комплексът на компанията е най-голямото съоръжение за вертикално селско стопанство в Абу Даби, като там се отглеждат 26 сорта домати и 6 сорта ягоди.
Pure Harvest Smart Farms се занимава с т.нар. вертикално селско стопанство, а ОАЕ инвестират милиони в нови технологии, включително и в него. Страната има амбицията да се превърне в пионер в тази област. Вертикалното селско стопанство се характеризира с това, че зеленчуците и плодовете растат на няколко етажа в парник и могат да стигат до тавана. Поливането се осъществява чрез капково оросяване, а естествената светлина е заменена с такава от LED лампи. Програмирането на системата е свързано с нуждата на всяко едно растение да получи точно толкова, колкото му трябва. Благодарение на технологията, годишно могат да се прибират по няколко богати реколти, без това да зависи от сезона.
Нашият проект в пустинята показа много обещаващи резултати. Има потенциал за целогодишно местно производство с много високо качество и с много добра структура на разходите“, заяви главният изпълнителен директор и съосновател Скай Курц. Той сподели планове за разширяване на портфолиото от продукти.
Компанията събра 50 милиона долара чрез ислямски облигации, известни още като „сукук“ – финансови инструменти, отговарящи на законите на Шариата. Курц казва, че това е „доста ново“, тъй като регионът няма значителен пазар на рисков капитал. Въпреки успеха си в набавянето на финансиране, Курц заявява, че Pure Harvest има по-малко финансиране в сравнение със земеделските технологични компании в САЩ и Азия. Според него това е така, защото близкоизточният рисков пазар е по-слабо развит.
Курц признава, че набирането на капитал от 200 милиона долара на етап А (стартъп компаниите минават през различни етапи при набирането на средства) е „изключително голямо постижение“ както в регионален, така и в световен мащаб. Но капиталът все още не е достатъчен за производство на по-високи обороти. Курц дава за пример бизнеси като компанията за вертикално земеделие Plenty в САЩ, която е събрала над 500 милиона долара, по данни на Crunchbase.
„Много от тези компании са си осигурили значително по-голям капитал от нас, но и ние трябва да признаем, че пазарните ни нужди са големи“, казва Курц. „Ние основно внасяме от 80 до 90% от пресните плодове и зеленчуци в този регион.“
Той добавя, че капиталът на Pure Harvest се набира от инвеститори от цял свят, а да ги убедиш да вложат в стартъп в Близкия изток е доста трудна задача.
Мисля обаче, че това се променя бързо и сме много благодарни на партньорите, които имаме“, казва той.