Компенсациите за скъпите горива ще действат максимум три месеца
„Лукойл Нефтохим“ трябва да преведе на бюджета 70 млн. лв. от солидарната вноска за декември
Една година след като беше приет Законът за компенсиране на потребителите заради скъпите горива, той най-после ще заработи. Схемата обаче няма да обхване всички потребители, както беше подкрепата с 25 ст. за литър през 2022 г., а ще е само за уязвимите потребители и то за период от максимум три месеца.
Програмата може да заработи и заради решението на руската „Лукойл“ в крайна сметка внесе дължимата сума по извънредния данък за декември. Става въпрос за разликата от 70% между цената на европейския сорт Брент и руския Уралс, която „Лукойл“ трябва да превежда във Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС), а от там парите да се използват за компенсиране на потребителите.
Пари по тази разлика обаче до момента така и не са изплащани, тъй като вратички в закона позволяваха на дружеството да не ги внася.
В публикация във Facebook депутатът от ГЕРБ Делян Добрев обвини "Продължаваме промяната", че не са пожелали да съберат дължимата сума за месеците от януари до ноември 2023 г., като според него така държавата е ощетена със 770 млн. лв. Заради това той е пуснал сигнал до прокуратурата.
Една от пречките беше, че в Закона беше записано, че трябва да се получи задължителната нотификация от Европейската комисия за извънредния данък. Още през октомври Министерство на икономиката е изпратило тази нотификация, но ресорният министър Богдан Богданов коментира преди време, че от Комисията са се чудели защо е необходимо да дават одобрението си за активирането на помощта.
Тази вратичка беше използвана от „Лукойл“. Тя беше затворена с промените в Закона за енергетиката от края на миналата година, но влизането в сила на новите разпоредби беше забавено заради ветото на президента Румен Радев, което в крайна сметка бе преодоляно.
70 млн. лв. първа вноска
Вноската, която „Лукойл“ дължи, се изчислява от министъра на икономиката и индустрията, който взима данни за средномесечната цена на сорт Брент (77.6 долара за барел за декември) и сорта Уралс (60 долара за барел за декември). За декември изчислената сума е 70 млн. лв., но тепърва трябва да бъде внесена.
По изчисления на Министерството на икономиката и индустрията, представени през ноември, „Лукойл Нефтохим“ дължеше 660 млн. лв. на държавата по линия на солидарната вноска. Тези пари обаче няма как реално да бъдат изплатени, защото депутатите от "Продължаваме промяната", умишлено според Добрев, са оставили тази вратичка.
А вероятно вноската за декември ще е и последната, тъй като „Лукойл“, поне на хартия, вече не внася никакъв руски нефт за преработка. Според данни на Reuters бургаската рафинерия го е заменила със суровина от Казахстан, Ирак и Тунис. А от 1 март отпада и формално възможността да използва сорт Уралс, т.е. това ще е официалният край на схемата.
Кой ще получи компенсации?
В Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт бе записано, че критериите за доходите на хората, които ще могат да ползват помощта, ще се определят с постановление на Министерския съвет.
Днес правителството одобри Програмата за финансова подкрепа на физически лица за транспорт. С нейното изпълнение се очаква около 300 000 семейства с деца от уязвимите групи да получат компенсация в размер до 300 лв. заради високите цени на горивата.
Средствата ще бъдат изплатени от Агенцията за социално подпомагане по служебен път на семейства, които в периода от 01.12.2023 г. до 29.02.2024 г. получават месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст. Не е необходимо правоимащите семейства да подават заявления за получаването на компенсацията, казват от МС.
Семейните помощи за деца се отпускат с подоходен критерий, което гарантира, че с програмата на правителството ще бъдат подпомогнати домакинства, които изпитват затруднения да покрият нарасналите си разходи за транспорт.