Корабът Orion се доближи успешно до Луната
Доближаването до повърхността на земния спътник е ключов етап от мисията Artemis I
Капсулата Orion на НАСА премина на около 130 километра (80 мили) над лунната повърхност в понеделник – ключов момент в мисията Artemis I, предназначена да тества способността на американската космическа агенция някой ден да върне астронавти на Луната.
След прелитането си около небесния спътник, капсулата Orion, сега натоварена с неодушевени манекени вместо хора, се очаква да пропътува по-далеч от всеки друг космически кораб, предназначен за превозване на хора. По план тя трябва да достигне точка на разстояние до 450 000 км от Земята и до 64 000 км отвъд обратната страна на Луната.
Крайната цел на програмата Artemis (Артемида) на НАСА е да създаде лунна станция, където постоянно да има астронавти. Идеята е, че натрупаният опит един ден ще помогне за изпращането на хора на Марс.
Artemis I е първата от трите фази на програмата. След като стартирането ѝ бе отлагано няколко пъти, най-мощната действаща ракета носител досега – Space Launch System (SLS) на НАСА – изстреля капсулата Orion в космоса миналата сряда. За сравнение, тягата на SLS надвишава с 15% тази на ракетата Saturn V, която задвижваше кацанията на Луната през 20-ти век.
Очаква се капсулата да се върне на 11 декември, когато е предвидено да падне в Тихия океан край бреговете на Сан Диего.
Целта на Artemis I е да тества капсулата Orion при максимален стрес.