Корабът Orion се върна обратно на Земята след мисията до Луната
Дебютното пътуване на Orion постави началото на програмата на НАСА за връщане на астронавти на Луната
Космическият кораб Orion, който обиколи Луната в рамките на мисията Artemis I, се приводни в Тихия океан, близо до о. Гуаделупе край бреговете на Сан Диего. Капсулата навлезе в атмосферата със скорост от 36 хил. км./ч.
Военноморските сили на САЩ и екип за възстановяване на наземните системи от космическия център „Кенеди“ на НАСА работят заедно, за да извлекат Orion. Това бе и ключова демонстрация как бъдещите астронавти безопасно биха се върнали на Земята.
Splashdown.
— NASA (@NASA) December 11, 2022
After traveling 1.4 million miles through space, orbiting the Moon, and collecting data that will prepare us to send astronauts on future #Artemis missions, the @NASA_Orion spacecraft is home. pic.twitter.com/ORxCtGa9v7
Капсулата Orion на НАСА и тестовите манекени на борда ѝ обиколиха около Луната за последен път преди пет дни, преди да се отправят към Земята. Тогава капсулата прелетя на около 130 километра над повърхността на Луната. Преди това Orion прекара една седмица в лунна орбита.
С приводняването завърши 25-дневната мисия, която постигна рекорд и достигна на най-отдалечената точка в Космоса – близо 434 500 км от Земята.
Дебютното пътуване на Orion постави началото на програмата наследник на Apollo – Artemis, насочена към връщане на астронавтите на лунната повърхност през това десетилетие и създаване на устойчива база там като стъпало за бъдещо човешко изследване на Марс.
Повторното влизане бележи най-критичната фаза от пътуването на Orion, тествайки дали неговият новопроектиран топлинен щит може да издържи на атмосферното триене и безопасно да защити астронавтите, които ще бъдат на борда.
По план в следващия етап – през 2024 г. – Artemis II на НАСА ще изведе четирима астронавти в орбита около Луната, но без кацане на повърхността ѝ.
Третата мисия, планирана за 2025 г., предвижда първото кацане на астронавти на естествения спътник на Земята след края на програмата Apollo на НАСА. По стечение на обстоятелствата завръщането на Земята на Artemis I се случи на 50-ата годишнина от кацането на Apollo 17 на Луната преди 50 години.
Въпреки че капсулата се сблъска с някои неочаквани прекъсвания на комуникациите и електрически проблем по време на пътуването си около Луната, НАСА даде висока оценка на представянето ѝ, като се похвали, че очакванията на космическата агенция на САЩ са надхвърлени.