Крипто престъпността достигна рекордните $20 млрд.
Пазарът на дигиталните активи се сблъска със сериозни предизвикателства през 2022 г.
Незаконното използване на криптовалути достигна рекордните 20.1 млрд. долара миналата година, след като транзакциите, включващи компании под прицела на американските регулатори, се повишиха рязко. Това показват данни на фирмата за блокчейн анализ Chainalysis, цитирани от Reuters.
Пазарът на криптовалути се изправи пред сериозни затруднения през 2022 г., след като апетитът за рискови инвестиции намаля и редица компании от сектора се сринаха. Загубени бяхa значителни средства, а регулаторите увеличиха натиска и призивите за повече защита на потребителите.
Въпреки че общият обем на криптотранзакциите спадна, стойността на свързаните с незаконни дейности се повиши за втора поредна година, посочва Chainalysis. Транзакциите, свързани със санкционирани лица, са се увеличили повече от 100 000 пъти през 2022 г. и съставляват 44% от незаконната дейност през миналата година, се казва още в доклада.
Средствата, получени от руската борса Garantex, която бе санкционирана от Министерството на финансите на САЩ през април, представляват „голяма част от незаконния обем през 2022 г.“, по данни на Chainalysis. Изследователите добавят, че по-голямата част от тази дейност идва „вероятно от руски потребители, използващи руска борса“.
Говорител на Chainalysis обясни, че криптопортфейлите са маркират като „незаконни“, ако са част от санкциониран субект.
Под американските санкции миналата година попаднаха още услугите, свързани с криптовалутите Blender и Tornado Cash. Според властите в САЩ те са били използвани от хакери, включително от Северна Корея, за изпиране на милиарди долари приходи от киберпрестъпления.
Обемът на откраднатите криптосредства нарасна със 7% миналата година, но други незаконни криптотранзакции, включително тези, свързани с измами, рансъмуер, финансиране на тероризъм и трафик на хора, отбелязаха спад в обема.
Спадът на пазара може да е една от причините за това“, посочват от Chainalysis. „В миналото открихме, че криптоизмамите носят по-малко приходи по време на мечи пазари.“
Chainalysis каза, че в изчислените 20.1 милиарда долара се включва само дейност, записана в блокчейн, и изключва престъпления извън веригата, като например измамно счетоводство от криптофирми. Сумата също така изключва случаите, когато криптовалутите са печалби от престъпления, несвързани с криптовалута, като например когато криптовалутата се използва като средство за плащане при трафик на наркотици.
Нашата мярка за обема на незаконните транзакции със сигурност ще расте с течение на времето.“