Криптокражби за милиони „хранят“ ядрената програма на Северна Корея
За по-малко от две години Пхенян е присвоил средства за над 50 млн. долара
Северна Корея продължава да краде стотици милиони долари от финансови институции и фирми за криптовалути, като с незаконно присвоените пари финансира своите ядрени и ракетни програми, се посочва в доклад на ООН. Според информацията в него страната е отмъкнала над 50 млн. долара в периода между 2020 г. и средата на 2021 г.
Счита се, че за тази около година и половина КНДР е ударила най-малко три криптоборси в северна Америка, Европа и Азия. Мишените са знак за желанието на страната да диверсифицира престъпните си кибероперации.
За източването на средствата хакерите са използвали фишинг примамки, злонамерен софтуер и усъвършенствано социално инженерство. След кражбата се пристъпва към внимателно пране на пари и осребряване.
Новата информация за действията на Северна Корея идва, след като преди година излезе анализ, според който страната е откраднала виртуални активи за приблизително 316.4 млн. долара от 2019 г. до ноември 2020 г. В актуалния доклад на ООН се изтъква, че със средствата Пхенян развива своите ядрени и балистични ракетни програми.
Въпреки че не са докладвани ядрени тестове или изстрелвания, КНДР продължава да развива способностите си за производство на ядрени материали.“
Става дума за уран или плутоний, чието делене стои в основата на ядрената реакция.
Експертите отбелязват значително увеличаване на изстрелванията на севернокорейски ракети през януари, които използват различни технологии и оръжия. Според специалистите Северна Корея „продължава да търси материали, технологии и ноу-хау за тези програми в чужбина, включително чрез киберсредства и съвместни научни изследвания“.
Преди година групата заяви, че Северна Корея е модернизирала ядрените си оръжия и балистични ракети независимо от наличните санкции на ООН, използвайки кибератаки за финансиране на програмите си и продължавайки да търси материали и технологии в чужбина за своя арсенал, включително в Иран.
Кибератаките, особено срещу активи от криптовалута, остават важен източник на приходи“ за правителството на Ким Чен-Ун, посочват в нов доклад експерти, наблюдаващи прилагането на санкциите срещу Севера Корея.
В допълнение към последните си изстрелвания, Северна Корея заплаши да вдигне четиригодишния си мораториум върху по-сериозни оръжейни изпитания като ядрени експлозии и изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети.