КЗК твърди, че „Музикаутор“ злоупотребява с господстващо положение
Решението е по жалбата на БНР след прекратяването на договора за използване на музикални произведения
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предяви твърдение, че Сдружението на композитори, автори на литературни произведения, свързани с музиката и музикални издатели за колективно управление на авторски права „Музикаутор“ злоупотреба с господстващо положение. Антимонополният регулатор започна производство заради спора между Сдружението и Българското национално радио, заради който медията шест месеца не излъчваше музика от репертоара на "Музикаутор".
Според регулатора монополното положение на "Музикаутор" може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията и да засегне интересите на потребителите посредством необосновано прекратяване на съществуващите договорни отношения, както се случи с БНР, с което се възпрепятства осъществяваната от радиото дейност.
В хода на проучването се е установило, че отношенията между страните в производството по предоставянето на права за използване на репертоара на "Музикаутор" се уреждат с договор за разрешаване използването на музикални и литературни произведения в радио, сключен между страните на 19 декември 2011 г. Договорът е прекратен считано от 1 януари 2017 г. чрез отправено на 21 ноември 2016 г. предизвестие от „Музикаутор“.
От водените между страните в производството преговори и от цялостното поведение на „Музикаутор“ в тази връзка, може да се направи извод, че прекратяването на действащия договор между страните представлява начин за постигане на исканите от Сдружението условия за определяне размера на дължимите му възнаграждения за лицензирането на съответните права. От установените факти не може да се изведе друга цел и причини, които обективно да обосновават поведението и да оправдаят прекратяването на Договора.
Чрез прекратяването на договора с БНР "Музикаутор", като предприятие с господстващо положение, лишава националното радио от възможност за ефективно конкуриране на пазара, на който последното осъществява дейност. Това е така защото освен, че лишава БНР от съществено за неговата дейност съдържание, с поведението си "Музикаутор" лишава общественото радио от възможност за извършване на дейността в изпълнение на задълженията, възложени със закон.
Страните в производството имат право на достъп до материалите по преписката, по реда на чл. 55 от ЗЗК; в срок от 30 дни имат право да представят писмени възражения по предявените твърдения; имат право да бъдат изслушани от КЗК в открито заседание във връзка с предявените твърдения и правомощията, които Комисията възнамерява да упражни.