КЗК разследва картел между големите търговски вериги в България
Сдружението за модерна търговия и браншовите организации на птицевъдите и млекопреработвателите също се разследват за участие в договорки
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува три производства за установяване на евентуални нарушения по чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК). Регулаторът ще разследва евентуални забранени споразумения и решения от страна на някои от най-големите хранителни вериги в страната – или накратко казано: има съмнение за картел между тях.
Производствата са образувани срещу Сдружение за модерна търговия, „Билла България“ ЕООД, „Лидл България“ ЕООД ЕНД КО, КД „Кауфланд България“ ЕООД ЕНД КО, „Максима България“ ЕООД, „Промаркет“ ООД, „Фантастико Груп“, „Метро Кеш енд Кери България“ ЕООД, Сдружение „Съюз на птицевъдите в България“, Сдружение „Асоциация на промишленото птицевъдство“, „Асоциация на млекопреработвателите в България“ и Сдружение „Национална Асоциация на млекопреработвателите“, става ясно от сайта на регулатора.
За да обезпечи събирането на достатъчно преки доказателства за наличието на евентуални тайни договорки между участниците в сектор "Храни", след получени съдебни разрешения от Административен съд – София област, Комисията, със съдействието на служители на МВР, извърши изненадващи проверки на място в офисите на „Лидл България“, Сдружение „Съюз на птицевъдите в България“ и Сдружение „Национална асоциация на млекопреработвателите“.
От офисите са иззети копия на документи и електронна кореспонденция, които Комисията предстои да анализира в детайли, с оглед установяване наличието на обмен на чувствителна търговска информация или координирано пазарно поведение между производителите, търговците и техните обединения в сектор Храни.
Мащабът и стандартите на доказване на подобни антитръстови нарушения изискват Комисията да установи голямо количество данни и информация, на базата на които да се извърши икономически и правен анализ на разглежданото поведение.
Въпреки мащабното проучване, с оглед обществения интерес, който има към него, КЗК ще направи всичко възможно в рамките на предоставената й от ЗЗК компетентност, да извърши проучването във възможно най-кратък срок. След приключване на проучванията при установени нарушения, Комисията ще упражни законовите си правомощия, в това число да санкционира нарушителите, уточняват от регулатора.
„Всякакви опити за дискредитиране в публичното пространство на предприетите от Комисията законови действия възпрепятстват работата й и целят създаване на негативна представа за институцията сред обществото. Важно е да се посочи, че КЗК е независим орган, който разполага с пълна оперативна самостоятелност относно способите за събиране на доказателства и начините на реализирането им в рамките на законовите си правомощия, като намесата в работата й е напълно недопустима“, се казва още в съобщението на КЗК.