КЗК ще проверява по-сериозно продажбата на SDI
При зелена светлина за сделката двата най-големи застрахователни брокера в България ще се обединят
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще проучва задълбочено дали продажбата на най-големия застрахователен брокер в България – SDI – на американската финансова група Acrisure ще наруши конкуренцията на пазара.
Споразумението между двете компании бе оповестено в началото на август, а в началото на септември регулаторът започна разглеждане по искането за концентрация.
Сделката се осъществява посредством полската дъщерна компания на Acrisure – Unilink.
Повод за решението за задълбочен преглед от страна на регулаторния орган е фактът, че в началото на 2021 г. полската компания придоби и втория по големина брокер в България – I&G Insurance Brokers. Така на практика при зелена светлина на сегашната сделка двата най-големи застрахователни брокера ще се обединят.
След направен анализ на пазара Комисията за защита на конкуренцията заявява с доклада си, че
сделката поражда сериозни съмнения за съществено възпрепятстване на ефективната конкуренция“ и „е възможно да се увеличи рискът за конкуренцията от гледна точка на пазарната сила на новообразуваната структура и намаляване на броя на значимите конкуренти на пазара“.
Двата брокера
Идеята на придобиващото дружество е да разшири дейността си в България и да увеличи дела си на пазара на дистрибуция на застрахователни услуги. Unilink посочва, че посредством сделката „ще се постигнат икономии от мащаба“. Според полската компания обединеният брокер ще повиши качеството на предлаганите услуги и клиентите ще се възползват от тях по „иновативни начини“.
Всичко това ще доведе до развитието на българския застрахователен пазар и ще се отрази положително върху конкурентната среда на същия“, посочва Unilink.
Според данните на Комисията за финансов надзор, които са поместени в доклада, и SDI, и I&G Insurance Brokers осъществяват посредничество при сключването на всички видове застраховки. Статистиката показва, че първото дружество притежава 212 офиса за продажба на застраховки в 39 града в България, а второто извършва своята дейност чрез 230 офиса.
Предоставените данни показват, че за периода 2020 – 2022 г. пазарният дял на база премиен приход се увеличава за SDI съответно от 7.99 до 8.91%, а за I&G Insurance Brokers – от 7.62 на 7.88%. Това са двата застрахователя с най-голям пазарен дял в България.
При финализиране на сделката обединената група ще заеме първа позиция с 15.61% дял при реализирания от застрахователните брокери премиен приход през 2022 г. Така обединената група значително ще изпревари останалите участници на пазара, като на трета позиция остава „Марш“ с дял от 4.14%, следван от „Амарант България“ ООД с 3.84% и „Брокер Инс“ ООД с 3.62%. Всички останали са с позиции от малко над 3% до под 1%.
Според дружествата в сделката действителният обем на пазара на застрахователните посредници е по-голям, а пазарният дял на участниците в концентрацията – по-малък.
Общо на пазара в България оперират 342 застрахователни брокера към края на 2022 г., но повечето са с много малък пазарен дял. За последните две години няма и навлизане на нови участници или съществено разширяване на пазарно присъствие.
Данните на КФН, използвани от регулатора, показват, че премийният приход на участниците в сделката е концентриран в едни и същи дружества – „Застрахователно акционерно дружество ДаллБогг: Живот и Здраве“ АД, „ДЗИ - Общо застраховане“ ЕАД, ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп“ АД, ЗД „Бул инс“ АД и ЗК „Лев Инс“ АД.
Това са и основните участници на пазара на общо застраховане.
Антимонополният регулатор посочва, че при наличието на трайни взаимоотношения с лидерите сред застрахователните компании може да се приеме, че участниците в сделката имат възможност да договарят по-добри условия и цени и/или да предлагат допълнителни отстъпки за собствена сметка.
В тази връзка, според КЗК, следва да се проучат детайлно взаимоотношенията между застрахователния брокер и застрахователната компания, като се изискат договори и други доказателства за начина на определяне възнаграждението на застрахователния брокер, ползвани отстъпки/бонуси в зависимост от броя сключени договори/реализирания премиен приход от застрахователния брокер в полза на застрахователя, както и др. относими към процеса обстоятелства.
Купувачите
Полската компания Unilink започна експанзия в Източна Европа през последните две години. Тя първо придоби българския I&G Insurance Brokers, а впоследствие и румънския лидер при застрахователните брокери Safety Insurance Broker. Миналата година компанията купи и Insia – водещ застрахователен дистрибутор в Чехия и Словакия.
Полската Unilink бе придобита от американския финтех в началото на тази година. Така Acrisure навлезе в Централна и Източна Европа и в България. Компанията оперира в 21 държави и реализира годишни приходи от над 4 милиарда долара.
Само за последните 8 години e пораснала над 100 пъти, като от 2017 г. насам осъществява агресивна консолидация, а именно – средно на година над 100 сделки по сливания и придобивания. Тя е работодател на около 14 000 служители.