Летище Силистра се превръща в най-големия соларен парк в България
Регистрираната в Лондон компания е купила вече готов проект, а плановете са той да е готов съвсем скоро
Базираната в Лондон Rezolv Energy планира да изгради и управлява огромен соларен парк в България – край Силистра. Компанията е купила вече готов проект за слънчева енергия с мощност 229 MW, който би трябвало да е най-големият в страната.
Rezolv Energy е придобила проекта от местната компания YGY Industries, собственост на крупния местен бизнесмен Явор Георгиев.
Старото летище става соларен парк
Централата „Св. Георги“ ще бъде построена на мястото на изведеното от експлоатация летище Силистра, върху 165 хектара. Изграждането ѝ трябва да започне преди края на годината и след като бъде построена, ще бъде най-голямата слънчева централа в България, съобщиха от фирмата.
Новината, че летището в Силистра ще се превърне във фотоволтаичен парк излезе още в началото на 2022 г., когато Явор Георгиев подава инвестиционното намерение в общината и е задействал процедура по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
Дни по-късно обаче идва реакция от тогавашния министър на транспорта и съобщенията Николай Събев, който категорично възразява срещу изграждането на фотоволтаична централа на територията бившето летище. В писмо до кмета на общината Юлиян Найденов министърът заявява, че политиката на ведомството му в областта на гражданското въздухоплаване е насочена към възстановяването и последващото развитие на регионалните малки летища.
Още ток от слънце
Проектът ще включва близо 400 000 слънчеви панела. Със средно годишно производство на електроенергия от 313 гигаватчаса (GWh).
Слънчевата енергия (от централата) ще съставлява почти 13% от общия инсталиран капацитет на България тази година и прогнозите сочат, че близо 6GW слънчева енергия ще бъде генерирана до 2030 г.“, коментира главният оперативен директор на дружеството Алистър Хамънд.
Централата ще бъде свързана към главната електропреносна мрежа 110 kV чрез две независими свързващи линии с обща дължина около 6 километра. Електричеството ще се продава на търговски и индустриални потребители чрез дългосрочни договори за закупуване на електроенергия (PPA), допълват от дружеството.
Проектът ще създаде голям брой нови работни места във фазата на строителство – приблизително 500 служители на пълен работен ден ще бъдат наети, твърди компанията.
„Свети Георги“ ще помогне на България да изпълни целите си за възобновяема енергия и ще допринесе за нейната енергийна независимост. От решаващо значение е за бизнес сектора – той ще ни позволи да осигурим високо конкурентна чиста енергия без субсидии на стабилна цена за индустриални и търговски потребители в цялата страна“, допълва Хамънд.
Rezolv Energy е създадена само преди година от международната капиталова група Actis като независим производител на чиста енергия, фокусиран върху Централна и Югоизточна Европа. Rezolv вече има проекти с обща инсталирана мощност над 2 GW чиста енергия, която се подготвя за изграждане в Румъния, включително проектът Dama Solar с мощност 1.04 MW, който след като бъде пуснат, ще се превърне в най-голямата слънчева централа в Европа.
Идеята е стара
Преди 10 години американската компания AES също имаше планове са строи фотоволтаичната централа "Св. Георги" с обща инсталирана мощност 80 MW. Плановете на AES бяха да построи фотоволтаичния парк в област Силистра, община Силистра, в землището на с. Полковник Ламбриново. Той трябваше да е най-големият в Европа, а стойността на проекта се оценяваше на 400 млн. долара. Първоначалният лиценз, издаден през февруари 2010 г., беше за 64 MW, но през септември тогавашния ДКЕВР даде разрешение мощността да бъде увеличена до 80 MW. В последствие обаче дружеството се отказва от плановете си.