Лихвите по жилищните заеми в България остават на дъното
За сметка на това бизнес заемите продължават да поскъпват
Лихвите по жилищните заеми в България остават на многогодишното си дъно вече година след началото на политиката на централните банки по затягане. Статистиката на Българската народна банка към август показва, че за трети пореден месец средният лихвен процент по жилищните кредити се задържа на 2.57%. Това е едва малко над рекордното дъно от септември миналата година от 2.47%.
Липсата на движение по лихвите за жилища показва, че те не усещат новата лихвена политика на Европейската централна банка. В своя икономически преглед Българската народна банка посочи през юни, че причината лихвената политика на ЕЦБ да се просмуква толкова бавно в България, е значителното количество пари, с които разполагат търговските банки.
Във вторник БНБ отново предупреди за изострения кредитен риск заради кредитната активност, която се запазва висока. Централната банка на България продължава да очаква глобалният процес по затягане на паричната политика да започне да се пренася по-бързо върху лихвените проценти в България, което да повлияе и за ограничаване на активността. Според БНБ само през август кредитният портфейл при жилищните заеми нарасна с 321 млн. лв., което е един от най-значителните ръстове от кризата от 2008 г. насам. Така общо жилищните заеми в банковата система вече достигат 18.5 млрд. лв.
БНБ очаква вдигането на лихвените проценти да стане и благодарение на повишаването на задължителните минимални резерви за банките, което влезе в сила от юли тази година.
Все още бавното пренасяне на паричната политика в България създава ситуация, в която българските домакинства се радват на едни от най-ниските лихви по кредитите в Европейския съюз що се отнася до жилищни заеми.
Лихвените проценти по потребителските и другите кредити за домакинствата също не са много по-нагоре спрямо година по-рано.
Разликата е очевидна при бизнес заемите, които поскъпват ударно в последната година. Именно фирмите в България, потърсили допълнително финансиране от банките, бяха и първите, които усетиха обръщането на лихвения цикъл.
В рамките на последната година малките и големи фирмени заеми в лева и евро са поскъпнали от между 2-3% преди година до 4-6% през август 2023 г.
Статистиката показва, че лихвите по най-масовите бизнес кредити – до 1 млн. евро в левове – вече са на нивото от септември 2019 г. със среден лихвен процент 4.12%. По-големите кредити в левове и малките в евро леко поевтиняват спрямо юли, но остават около съответно шестгодишен и осемгодишен връх.
Лихвите по фирмените заеми за сумите над 1 млн. евро в евро растат до седемгодишен връх от 5.80%.
Успоредно с по-скъпите кредити, бизнесът се радва на по-високи лихви по депозитите си – от около 1.7%. Справка на Economic.bg показва, че това са най-високите нива от 2014 г. насам.
Лихвите по депозитите за гражданите също започнаха да се покачват от есента на миналата година, след като години наред стояха около нулата. Това обаче се случва по-бавно и според статистиката към август средната лихва по спестяванията в лева достига 0.73%, а в евро – 1.30%.
Вероятно вдигането на лихвите по депозитите е и още една причина за увеличаването на спестяванията в българската банкова система до общо 122 млрд. лв.