Липсата на европейския пазар потопи финансите на „Газпром“
За цялата 2023 г. руската компания отчете 7 млрд. долара загуба, а Китай не може да компенсира ЕС
Руският газов монополист „Газпром“ отчете 7 млрд. долара загуба за 2023 г. Това е първият отрицателен финансов резултат за компанията от 1999 г. И тя вероятно ще се изправи пред дълъг период на застой заради загубата на европейския пазар, пише Reuters.
Доскоро най-печелившата руска компания все още не може да компенсира приходите от загубения европейски пазар. Тя опитва да осъществи това, като пласира повече количества в Китай както и на вътрешния пазар. Те обаче се оказват недостатъчни.
Международните санкции върху износа на петрол бяха по-лесни за преодоляване от Москва, тъй като тя успя да пренасочи износа по море към други купувачи. Руският „енергиен крал“ обаче разчиташе главно на Европа за износ на газ и това положение приключи, когато Кремъл непровокирано нападна Украйна и държавите от ЕС или спряха, или намалиха вноса си от Русия.
Данните на "Газпром" и изчисления на Reuters показват, че през 2022 г. Русия е доставила около 63.8 милиарда кубически метра газ за Европа. За 2023 г. обемът е намалял с 55.6% до 28.3 млрд. м3.
Пикът на износа към Европейския съюз и други страни, като Турция, беше през 2018 г. и възлиза на 200.8 млрд. м3.
Мистериозните взривове при подводните газопроводи „Северен поток“ 1 и 2 подкопаха сериозно търговията с руски газ в Европа.
Проблемите и загубите на „Газпром“ отразяват както въздействието на европейските санкции върху газовата индустрия на Москва, така и ограниченията в партньорството на Русия с Китай.
Пазарът в Китай
След като ЕС наложи своите санкции, Русия се обърна към Китай в опит да увеличи продажбите си на газ до 100 млрд. м3 годишно до 2030 г. „Газпром“ започна доставки за Китай през 2019 г. чрез газопровода „Силата на Сибир“. Компанията планира до края на годината да достигне капацитета от 38 милиарда кубични метра на газопровода. През 2022 г. пък Пекин и Москва се договориха за 10 млрд. м3 от тихоокеанския остров Сахалин.
Най-голямата надежда на Русия е „Силата на Сибир 2“, който минава през Монголия, и е с капацитет от 50 млрд. м3 годишно. Все още обаче липсва споразумение между двете страни относно цените и други проблеми.
Въпреки че "Газпром" ще получи някакви допълнителни приходи от износ, когато всички тези тръби заработят, той никога няма да може да компенсира загубата на европейския пазар“, смята Катерина Филипенко, изследователски директор за газ и втечнен газ в Wood Mackenzie.
Съпоставка между двата пазара
Дори ако "Газпром" успее да задейства доставките си по тръбопровода до Китай, приходите от продажби ще бъдат много по-малки отколкото от Европа, пишат от Reuters.
Приходите на компанията от продажби на газ за Европа в периода 2015 – 2019 г. са средно 3.3 милиарда долара на месец, благодарение на месечните доставки от 15.5 милиарда кубически метра, според базираната в Москва брокерска компания BCS.
Общият приход на "Газпром" от китайския пазар най-вероятно е едва 6.5 милиарда долара за цялата 2023 г., като се вземе предвид цената от 286.9 долара за 1 000 м3, съобщена от руското министерство на икономиката, и износът на 22.7 милиарда м3 за Китай.
Според д-р Мишел Мейдан, ръководител на China Energy Research в Оксфордския институт за енергийни изследвания, е малко вероятно Китай да замени Европа като високодоходен пазар за износ на газ за Русия.
Китай дава на Русия изход, но на много по-ниски цени и приходи от Европа“, каза тя.
През 2023 г. страната продаваше газ на цена от 6.6 долара за милион британски топлинни единици (mmBtu) на Китай. В началото на тази година цената е малко по-ниска – 6.4 долара/mmBtu.
За сравнение, цената на руския газ за Европа през 2023 г. е 12.9 долара/ mmBtu.
Русия очаква цената на газа за Китай да продължи да пада, като според най-лошия сценарий тя ще падне с 45% до 156.7 долара за 1 000 м3, или около 4.4 долара за mmBtu през 2027 г., твърди се в документ, видян от Reuters през миналия месец.
Не се споменава причината за очакванoто намаляване на цената, но Русия е изправена пред конкуренцията на други доставчици на газ за Китай, като Туркменистан, и на пренасяния по море втечнен газ.
Приходите от природен газ на "Газпром" са намалели с над 50% – до малко над 3.1 трилиона рубли, сочат данни от финансовия отчет на компанията. Продажбите на нефт и газов кондензат възлизат на 4.1 трилиона рубли, което е увеличение с 4.3% според брокерската компания BCS.
Невъзможно е "Газпром" да възстанови рентабилността си, разчитайки единствено на газовия си бизнес“, смята Алексей Белогориев от базирания в Москва Институт за енергетика и финанси.
Според него преминаването към производство и износ на амоняк, метанол и други продукти за преработка на газ е възможно, но няма да даде бърза възвращаемост. А перспективата за по-голям износ към Китай, благодарение на "Силата на Сибир 2", са неясни.
Китай най-вероятно няма да се нуждае от толкова много допълнителен внос през 2030 г. поради вероятното забавяне на растежа при търсенето и високите нива на вътрешно производство на газ“, сподели той.