И служебното правителство побългари „швейцарското правило“
Предизборно партиите се упражняват върху пенсионната система, а кабинетът бърза да изпълни исканията им
Пенсиите в България за поредна година ще се увеличат според политическата воля, а не според автоматичния механизъм, познат като „швейцарско правило“. В навечерието на парламентарните и европейските избори механизмът отново ще бъде заобиколен, за да се дадат средно с по 8 лв. повече на пенсионер.
Според автоматизираното правило пенсиите следва да се осъвременят от 1 юли с 10%. Това става ясно от изчисления на Националния осигурителен институт (НОИ), който използва данни от НСИ за равнището на осигурителния доход и инфлацията в България. Очакванията на бившия финансов министър Асен Василев, който изготви Бюджет 2024, бяха за 11% ръст и следователно такива разходи бяха и заложените в бюджета.
В борбата за гласове обаче както „Продължаваме промяната“, така и ГЕРБ поискаха 11% ръст и заговориха за ощетяване на пенсионерите. Асен Василев поиска свикване на извънредно заседание на Народното събрание, за да се задължи НОИ да вдигне пенсиите с 11%. Бившият социален министър Деница Сачева съобщи във Facebook, че ръстът ще бъде 11%, без да е ясно откъде има информацията.
Часове по-късно дойде и официална позиция от служебния социален министър Ивайло Иванов, който допреди месец бе управител на НОИ.
На утрешното заседание на Надзорния съвет на НОИ ще предложа актуализацията на пенсиите от 1 юли да бъде с 11%, както е прието от Народното събрание. Това е мое право и ще се възползвам от него, без да е необходимо някой да ме съветва“, се казва в неговата позиция.
Българска работа
Т. нар. „швейцарско правило“ бе въведено през 2006 г., но не бе прилагано в чистия си вид в първите няколко години след въвеждането си.
Според Кодекса за социално осигуряване (КСО) увеличението на пенсиите се изчислява по т.нар. „швейцарско правило“, но окончателното решение е на Надзорния съвет на НОИ. Това създава законодателна възможност пенсиите да бъдат осъвременени и с различен процент.
Всъщност първоначално след въвеждането на правилото пенсиите бяха индексирани с по-висок процент, а след това бяха замразени покрай финансовата криза и годишно осъвременяване липсваше.
За пръв път в чистия си вид „швейцарското правилото“ залегна в бюджета за 2014 г. и беше използвано при увеличението на пенсиите от 1 юли същата година. Но в следващите години то почти не се спазва.
Разходи
За увеличение на пенсиите тази година бяха заложени 1.1 млрд. лв. Българската пенсионна система все повече се финансира от държавния бюджет. За 2024 г. дефицитът на системата е около 50%, или 10 млрд. лв., които на практика се покриват от данъци. Според груби изчисления, ако пенсиите бъдат увеличени с 10% от 1 юли, това би довело до спестяване на около 100 млн. лв. разходи спрямо варианта за 11% ръст.