„Лобистка и абсурдна“: Държавната COVID програма за авиопревозвачите
Членовете на АБАИ са недоволни, че държавната помощ от 60 млн. лв. ще погасява дългове на компании отпреди пандемията
И в последния вариант на държавната програма за подкрепа на авиопревозвачите с 60 млн. лв. е предвидено да се покриват задължения на компании, които не са вследствие на пандемията. Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) заплашва със съд държавата, наричайки така формулираната схема "лобистка" и "скандална" и "абсурдна".
Авиопревозвачите отправят молба за адекватна и бърза реакция, за да не се допуска абсурдното, скандално и лобистко решение финансовата помощ за авиационните превозвачи във връзка с последиците от пандемията да бъде за покриване на задължения към 31 декември 2019 г.“
Писмото е адресирано до премиера Кирил Петков, финансовия министър Асен Василев, транспортния министър Николай Събев и председателя на транспортната комисия в Народното събрание Борислав Гуцанов.
Припомняме, че спорният критерий залегна още миналата година, при актуализацията на бюджета, когато бяха гласувани средствата. Тогава от АБАИ изразиха възмущение. Бившият транспортен министър Христо Алексиев заяви, че експертна група ще изготви правилата и принципите за разпределяне на държавната помощ.
След проведените парламентарни избори през ноември настоящият транспортен министър Николай Събев заяви, че ще използва нов икономически подход, при който всички компании от въздушната индустрия ще бъдат третирани еднакво.
Европейската комисия даде зелена светлина на помощта през март. Кабинетът „Петков“ гласува мярката на заседание на 13 април, а транспортното министерство стартира кандидатстването ден по-късно. В последния вариант на схемата е записано, че сpeдcтвaтa по нея ce пpeдocтaвят зa "пoгacявaнe нa пyблични зaдължeния, зaдължeния ĸъм бaнĸи и зaдължeния пo дoгoвopи зa oпepaтивeн лизинг нa въздyxoплaвaтeлни cpeдcтвa, тeĸyщo дължими ĸъм 31 дeĸeмвpи 2019 г., ĸaĸтo и нeпoĸpити фиĸcиpaни paзxoди, нaпpaвeни пpeз пepиoдa oт 1 мapт 2020 г. дo 31 дeĸeмвpи 2021 г."
По думите на авиопревозвачите е "пределно ясно", че задължения, налични към края на 2019 г. не са и не биха могли да възникнат в резултат на пандемията от COVID-19, настъпила през 2020 г. В същото време обаче законодателят е постановил този текст и въпреки всички досегашни усилия той е залегнал и в Решението на ЕК, както и в проекта на Постановление на Министерски съвет, изготвен от Министерството на транспорта и съобщенията, пишат още от АБАИ.
От асоциацията заявяват категорично, че в това няма никаква икономическа и пазарна логика и тази помощ няма да отиде по предназначение, а именно за преодоляване на последствията от пандемията.
Превозвачите настояват и за търсене на отговорност от виновните лица за включването на периода от преди пандемията в Решението на ЕК и в ПМС.