„Лукойл“ иска да изкупи обратно акции от чуждестранни инвеститори
По неофициална информация компанията е поискала разрешение за това от руската държава
"Интерфакс":
Руската петролна компания „Лукойл“, чиито книжа бяха особено популярни сред чуждестранните инвестиционни фондове, иска да купи до 25% от уставния си капитал от нерезиденти. Това съобщава изданието „Интерфакс“, цитирайки свои източници.
Става въпрос за дялове на инвеститори, които не са регистрирани в Русия и чиито акции сега всъщност са блокирани по специални валутни сметки тип "С".
През юли „Лукойл“ е поискал разрешение за закупуване на акции от чуждестранни лица, но според президентски указ № 520 за такава сделка е необходимо отделно решение на държавния глава.
Потенциални купувачи са компаниите от групата „Лукойл“, а обемът на офертата няма да надвишава 25% от акциите на петролната компания (предполага се, че ще важи и за депозитарните разписки), отстъпката от пазарната стойност трябва да бъде най-малко 50%.
Уставният капитал на „Лукойл“ се състои от 692 865 762 акции, така че лимитът на обсъжданата оферта може да бъде приблизително 173 милиона акции.
Обемът на потенциалните разходи на „Лукойл“ за изкупуването, ако то се осъществи, ще зависи от точния размер на отстъпката и от това на каква цена ще бъдат изчислени акциите спрямо търговията на Московската борса.
Друг източник на „Интерфакс“ потвърди, че компанията се е обърнала към властите. Според него тя декларира, че ще използва за изкупуването само средствата, натрупани в чуждестранните сметки на групата благодарение на изпълнението на проекти в чужбина.
Плащането към бюджета е стандартно изискване на властите за разрешаване на транзакции за излизане на нерезиденти от руски активи. Друго общо условие е задължението за бъдещо пласиране на част от обратно изкупените акции на борсата, ако става дума за публично дружество. „Лукойл“, според източника, е готов да поеме задължение в рамките на три години след обратното изкупуване да върне в свободно обращение до 20% от придобитите акции чрез продажба на пазара или чрез използване в програмата за мотивация на служителите.
Събеседниците на „Интерфакс“ казват, че нямат информация дали е взето решение по петицията на „Лукойл“. Пресслужбата на руското дружество не коментира тази информация, както и отговорните държавни институции.