„Лукойл Нефтохим“ е увеличил рязко потреблението на руски петрол
Москва се възползва максимално от предоставената европейска дерогация за България, за да пласира по-големи количества свой нефт
През октомври рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" е започнала да намалява потреблението на руския петрол сорт „Уралс“ и увеличава вноса на други сортове. Това става ясно от данни на Лондонската стокова борса (LSEG), цитирани от Reuters. Става ясно обаче, че в периода януари – септември, откакто действа европейската дерогация за внос на руски петрол в България, която Брюксел одобри под заплахата на Асен Василев и правителството "Петков", делът на руския нефт е скочил рязко.
Като единствената страна в Европейския съюз, на която бе разрешено да продължи вноса на руски петрол по море след ембаргото на Блока през декември, България вече разчита почти единствено на петрол, доставян от Москва, и финансиращ войната на Владимир Путин в Украйна.
Октомври е първият месец през тази година, в който количествата на руския петрол намаляват. През месеца "Лукойл Нефтохим" ще внесе почти 200 000 тона неруски петрол, включително норвежкия Johan Sverdrup и египетския сорт Western Desert, сочат данни на LSEG. Това е най-големият обем неруски петрол, внесен в рамките на един месец досега тази година.
Руският суров петрол представлява 92% от вноса на страната през януари – септември, което е рекорден дял от общото потребление на бургаската рафинерия. За сравнение, през 2021 г. делът беше под 70%. Алтернативни сортове, включително Sverdrup, Western Desert, Kirkuk от Кюрдистан и Azeri BTC от Азербайджан, са доставени на малки порции, което представлява само 8% от доставките през януари – септември.
България има само една действаща рафинерия – „Нефтохим Бургас“ – с производствен капацитет 196 000 барела на ден, контролирана от руската „Лукойл“, която освен това доставя необходимия петрол на завода.
Високият внос на руски петрол в България тази година се дължи на нуждата на „Лукойл“ да намери пазар за петрола си, който е под ембарго, казаха търговци пред Reuters.
Трудният пазар в Европа е проблем и за бургаската рафинерия, която трябва задължително да намери алтернативни доставки до следващия октомври, ако иска да продължи да работи, докато търсенето е подклаждано от забраната за износ на кюрдски петрол, добавиха източниците на медията.
Министерството на икономиката на България и руската компания „Лукойл“ не са отговорили на запитванията за коментар от Reuters.
В края на септември Народното събрание разреши на бургаската рафинерия да работи с руски петрол до 1 октомври 2024 г. В периода до 30 септември 2024 г. нефтохимът ще трябва да намалява поетапно количествата на сорт "Уралс". Според гласуваните текстове до края на тази година рафинерията може да ползва в производството не повече от 80% руски петрол, до 31 март 2024 г. – не повече от 75%, до края на юни – до 50%, а до 30 септември – до 25%.