Люта зима се спуска над фондовите борси
През изминалото десетилетие глобалните акции се носеха в шеметни ралита, но вятърът на промяната ги застига
Люта зима за глобалните акции очакват анализаторите, анкетирани от Reuters. Те намалиха прогнозите си за края на годината за повечето основни индекси в сравнение с очакванията си отпреди три месеца.
Акциите се развиваха шеметно през по-голямата част от последното десетилетие, а сега се борят да преодолеят дълбоките загуби от първата половина на тази година. Притесненията за глобалната икономика са налице, а случващото се на фондовите пазари е знак за фундаментална промяна.
Повечето индекси достигнаха годишно дъно през второто тримесечие. След това отбелязаха известен напредък, но все още не могат да възстановят загубите от началото на годината. Глобалният борсов индекс MSCI например и сега е с 16% надолу спрямо същия период на 2021 г.
Колкото и примамливо да беше това рали... то все още не е повече от рали на един мечи пазар“, коментира скорошното раздвижване Лиза Шалет, главен инвестиционен директор в Morgan Stanley Wealth Management.
Според нея инфлацията не се е укротила, а прогнозите за печалби трябва да бъдат коригирани. Тя предупреди инвеститорите да не се въвличат в рискови ходове.
В проучванията на Reuters от 9-23 август сред над 150 пазарни анализатори преобладават слаби очаквания за оставащото време до края на годината – за едноцифрени печалби при почти всички от 17-те изследвани индекса. Ако се реализират тези прогнози, това означава, че загубите от цялата 2022 г. няма как да бъдат компенсирани.
Като цяло не е сигурно, че борсите изобщо ще достигнат средните оценки, които и без това вече бяха понижени спрямо предишни проучвания. Над 60% от анкетираните стратези са ревизирали прогнозите си в посока надолу.
Забавящият се глобален растеж и действията на централните банки за повишаване на лихвените проценти вероятно ще попречат на цените на акциите да достигнат предишни върхове или да докоснат нови.
Очакваме продължително забавяне на импулса на растеж, което означава спад на пазара на акции. Въпреки че някои от скорошните макро данни са благоприятни, според нас това не променя основния наратив“, отбеляза Себастиан Редлер, ръководител на европейската стратегия за акции в BofA.
Редлър подчерта агресивното затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв на САЩ, потенциалния недостиг на доставки на газ в Европа и дълговата криза в Китай като основни рискове за пазарите на акции.
Перспективите пред европейските акции изглеждат по-мрачни от тези на глобалните като цяло. Значителни печалби за годината може да има само в нововъзникващите пазари като Индия, Бразилия и Мексико.