Mastercard вдига таксите за онлайн плащания от Великобритания към ЕС
Те не би трябвало да засегнат крайния потребител
Mastercard вдига таксата на транзакциите при онлайн плащания, които британските потребители правят към базирани в Европейския съюз фирми. Промените настъпват през октомври 2021 г. и са свързани с излизането на кралството от Европейското икономическо пространство (ЕИП). Новината за повишението съобщи Financial Times, а в изявление пред Yahoo Finance от компанията за картови разплащания обясняват, че то не би трябвало да засегне крайния потребител.
Както Mastercard, така и Visa изискват такса за обмен, която обикновено се плаща от банката на търговеца на банката на картодържателя. Увеличението е в полза на издателите на карти, а не за Mastercard или Visa.
Visa все още не е казала дали ще последва стъпките на Mastercard, пише YF.
Увеличението на таксите се налага, тъй като Великобритания вече не е част от ЕС и следователно няма да се възползва от наложените през 2015 г. регулации. Преди вече шест години блокът сложи таван на таксите от 0.2% от стойността на транзакциите за потребителски дебитни карти и 0.3% за кредитни карти. Ограниченията се прилагат за всяка транзакция, при която банката на търговеца на дребно и издателят на картата се намират в ЕИП.
От октомври обаче Mastercard ще таксува с 1.5% от стойността на транзакцията за всяко онлайн плащане с кредитна карта от Обединеното кралство към ЕС. За плащания с дебитни карти таксата ще е 1.15%. Повишението идва в резултат на напускането на Обединеното кралство от ЕИП. По тази причина „Mastercard ще адаптира обменните курсове на британските карти към ангажиментите, които е дала на Европейската комисия през 2019 г. за транзакции с карти извън ЕИП“.
Искаме да бъдем много ясни – купувачите от Обединеното кралство няма да получат нови такси в резултат на тази промяна“, отбелязва говорител на Mastercard.
По думите му промяната се отнася само за транзакции при електронни търговци, базирани в ЕИП, докато всички физически транзакции остават същите. Непроменени остават и транзакциите, направени от европейски картодържатели в магазини във Великобритания.
Потребителите обаче все пак могат да се сблъскат с по-високи разходи, ако компаниите изберат да им прехвърлят този разход.
„Някои хора може да припишат тази промяна на Brexit, но всъщност това е просто алчност. Силите на картовите схеми могат да улеснят живота на търговците и да поддържат нещата да функционират така, както са били преди 2021 г.“, казва Джоел Гладуин, ръководител на политиката в Коалиция за цифрова икономика, пред FT.