Новините от седмицата: МегаНАП вещае проблеми; Извънредно поскъпване на тока
Инфлацията в България се доближава до еврозоната; Българският бизнес очаква повече регулации, разходи и инфлация през 2025 г.
„Никой няма да се отърве“: Създаването на МегаНАП вещае проблеми за българския бизнес
Никой няма да се отърве – нито банките, нито предприятията в сферата на добива на подземни богатства. Това коментира Станислав Попдончев, заместник-председател на Българска стопанска камара (БСК) във връзка с Бюджет 2025 и заложените там съмнителни приходни мерки.
Инфлацията в България вече е на 0.3 – 0.4 пункта от еврозоната
България ще отговори на инфлационния критерий за еврозоната едва догодина. Инфлацията в България продължава да се доближава до допустимите граници за валутния съюз, но с последните данни за тази година все още е на 0.3 – 0.4 пункта от тях.
Българският бизнес очаква повече регулации, разходи и инфлация през 2025 г.
По-високи цени, повече разходи и още регулации. С такива очаквания се насочва българският бизнес към новата година, показват данните от ежегодното проучване на Българска стопанска камара (БСК), представени по време на пресконференция в понеделник.
Служебният кабинет бави плащания и прехвърля средства в опит да свие дефицита
Забавени, но дължими плащания, непокрити задължения и преструктурирани разходи. Това са само част от триковете, до които служебният кабинет на Димитър Главчев прибягва в края на годината в явен опит да свие дефицита в държавния бюджет.
Главчев прехвърли на „предишните“ вината за колосалните разходи в Бюджет 2025
Всички разходи са „заковани“ в изготвянето на държавния бюджет за 2025 г., придържали сме се към това и понеже сме служебно правителство, няма как да правим много „резки движения“. Това заяви служебният министър-председател Димитър Главчев на днешното заседание на Министерския съвет.
Асен Василев очерта апокалипсис без приемане на удължителен бюджетен закон
Социални плащания от типа пенсии, майчинство, семейни помощи и други ще отпаднат догодина, ако Народното събрание (НС) спешно не приеме удължителен закон за Бюджет 2024. За това сигнализира бившият финансов министър и съпредседател на „Продължаваме промяната“ (ПП) Асен Василев пред медии в НС.
Пилоти, миньори и военни: Кой взима максимална пенсия в България?
Пилоти, миньори, инженери в атомна електроцентрала, но и военни и полицаи. Това е профилът на хората в България, които взимат максималния размер на пенсията, показва последният за годината брой на Информационния бюлетин на Националния осигурителен институт (НОИ).
Жилищният пазар в България през 2025 г.: Какво да очакваме?
Бурният жилищен пазар в България изглежда, че може и да прояви признаци на леко успокоение през 2025 г., като голяма част от хората, които нямат спешна нужда от жилище, вероятно ще направят крачка назад от пазара. Въпреки това от една от най-големите агенции за недвижими имоти в България – „Адрес“ твърдят, че прогнози за предстоящата година трудно биха могли да се направят в средносрочен и дългосрочен план.
2025-та ще „изтрие“ надценените имоти от българския пазар
Имотите, обявени на цени, по-високи от пазарните, ще срещнат предизвикателства при откриването на купувачи през следващите 12 месеца. Ако досега пазарът беше доминиран от продавачите и част от тях успяваха да реализират сделки на по-високи нива в резултат на общата еуфория, през 2025 г. това ще е трудно постижимо.
През 2024 г. технологичният сектор влезе във фокуса на имотния пазар в България
Компаниите от сектора на високите технологии се очертаха като новите звезди на пазара на бизнес имоти през 2024 г. с приключването на няколко знакови сделки. Наред с традиционните играчи, те допринесоха за стабилния ръст на пазара спрямо предходните години, като обемът на инвестиционните придобивания през изминалите 12 месеца надхвърлят 360 млн. евро.
С ниски такси и за 10 секунди – в България вече са възможни такива еврови преводи
Присъединяването на България към еврозоната все още е без ясен хоризонт. Въпреки това банковият и финансов сектори инвестират в тази посока и от края на тази година са факт първите две банки в България, които започват да предлагат незабавни преводи в евро. Това са Първа инвестиционна банка (ПИБ) и Централна кооперативна банка (ЦКБ). Този тип преводи могат да бъдат извършвани вътрешнобанково, между клиентите на двете банки, както и към банки в Европейския съюз.
Кабинетът придвижи първия по рода си проектозакон за криптоактиви
България прави крачка към регулиране на бързо развиващия се пазар на крипто със създаването на първия по рода си Закон за пазарите на криптоактиви. На свое заседание днес правителството одобри законопроекта, който има за цел да създаде ясна и стабилна правна рамка за дейността на доставчиците на услуги за криптоактиви и издателите на токени.
Златото през 2025 г.: Ще продължи ли бичият пазар за скъпоценния метал?
Текущата година бе „златна“ за златото, чиято цена достигна рекордни стойности неколкократно. Оказва се обаче, че изгледите за 2025 г. са също толкова бичи, подкрепени от политическата несигурност, продължаващите военни конфликти и паричната политика на централните банки.
Цената на тока за бита в България скача извънредно с 9%
Цената на тока за битовите потребители ще се повиши със средно 9% от 1 януари. Поскъпването е извънредно, а причината да не се изчака до 1 юли, когато започва новият регулаторен период, е студеното време и по-високата консумация. Това стана ясно на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което беше обсъдена новата цена.
Westinghouse анализира възможността 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ да работи с американско гориво
Westinghouse започва анализ, който да покаже дали 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ може да работи с нейното ядрено гориво. За тази цел в петък бе подписан договор между американската компания и българската атомна електроцентрала – съответно от старшия президента на Westinghouse Патрик Фрагман и изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй“ Иван Андреев.
НЕК пусна по-скъпа поръчка за ремонта на ПАВЕЦ „Чаира“
Националната електрическа компания (НЕК) прави трети опит да съживи авариралата преди повече от две години ПАВЕЦ „Чаира“. След две неуспешно проведени обществени поръчки, които не привлякоха никакъв интерес, сега НЕК публикува нова процедура.
Три компании искат да доставят батериите за ВЕЦ-овете на НЕК
Националната електрическа компания (НЕК) е получила индикативни оферти от три компании, които искат да оборудват четири ВЕЦ-а със системи за съхранение на електроенергия с общ капацитет за съхранение близо 280 MWh. През ноември НЕК започна пазарни консултации, които приключиха преди дни.
България може да утрои износа си на ключови за Европа продукти
България, Полша, Хърватия и Румъния са напът рязко да увеличат износа си на така важните за Европейския съюз чисти технологии. Става въпрос за продукти, като слънчеви панели, термопомпи, батерии за електрически превозни средства, вятърни турбини и други – разрастващ се глобален пазар на стойност трилиони евро годишно.
Най-висок растеж в ЕС – продажбите на нови коли в България минаха 40 хиляди
България е лидер при растежа на продажбите на нови коли в целия Европейски съюз за 2024 г. От началото на годината до ноември страната ни отчита ръст в регистрациите на нови автомобили от 16.2%. Това е най-високият растеж, регистриран сред държавите от Блока за посочения период, сочат данните на Асоциацията на европейските производители на автомобили (ACEA).
КЗК одобри сделката за столичния мол Park Center
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) даде зелена светлина за продажбата на столичния мол Park Center. Две компании – „Тринити Кепитъл“ и „Хъс инвест“ – придобиват контрол върху „Аурига“, която досега притежаваше търговския център. За целта купувачите създават ново съвместно дружество „Ти Ес Ейч Инвестмънт“.
КЗК се самосезира срещу промоция на Billa
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува производство за проучване на евентуално извършени нарушения от страна на „Билла България“ ЕООД. Причината, поради която антимонополният орган се самосезира, е промоционално предлагане и реклама на продукт „Маслиново масло екстра върджин 20% – Basso Blend“ през юни 2024 г.
България остава без 35-те мотрисни влака по ПВУ
България остава без 35-те електрически мотрисни влака, които можеше да закупи със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Върховният административен съд (ВАС) излезе с решение във вторник, че жалбата на един от участниците в търга е основателна. Така предвид 20-те месеца, които остават до крайния срок за усвояване на средствата – август 2026 г. – е съвсем ясно, че няма производител, който да успее да достави влаковете.
Конкурсът за нов генерален директор на НКЖИ стигна до парламента
Конкурсът за нов генерален директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“, който стартира в края на октомври и навлиза в същинската си фаза, стигна и до 51-ото Народно събрание. Депутатът Стена Николова (ПП-ДБ) излезе с позиция, в която настоя процедурата да бъде отменена.
Revolut достигна 1 милион клиенти в България
Клиентите на дребно на Revolut в България официално надхвърлиха 1 милион, съобщиха от компанията. Потребителската база у нас затвърждава страната ни като четвъртия по големина пазар за британския финтех в Централна и Източна Европа.
Българската „Шелли“ продължава развитието си като Европейско дружество
Българският производител на IoT устройства и решения за умни сгради „Шелли Груп“ успешно приключи трансформацията си в Европейско дружество (SE), става ясно от информация в платформата x3news. Събитието бележи важен етап в развитието на компанията и илюстрира амбицията ѝ да се утвърди като ключов играч на единния европейски пазар.
Нова възможност за бизнеса: Вече може да се регистрира Дружество с променлив капитал
България направи дългоочаквана крачка в подкрепа на иновативния бизнес – в страната вече могат да се регистрират дружества с променлив капитал (ДПК). Благодарение на своята гъвкавост, новата правна форма цели да улесни създаването и развитието на стартъп компании. Надеждата е чрез нея да се внесе свеж инвестиционен полъх и положително раздвижване на бизнес климата.
Българското биоразградимо фолио, което се цели в Европа
Идеята за биоразградимо пакетиращо фолио им хрумва още през 2017 г. Тогава са все още само две дами, които работят в печатарската индустрия – генерираща огромен отпадък от найлонови опаковки. Това са Анжела Иванова и Гергана Станчева, които се замислят как този продукт може да бъде щадящ за планетата.
Туристическите данъци в София се увеличават от 2025 г.
Столичният общински съвет реши да увеличи туристическия данък, който години наред не е променяни и е едни от най-ниските в Централна и Източна Европа.
Столична община одобри 302 млн. лв. бюджет за почистване
С над 302.1 млн. лв. ще разполага Столична община, за да поддържа града по-чист. Това става възможно, след като общинските съветници приеха план-сметката за почистване на столицата през следващата година. Увеличение на размера на таксата за битови отпадъци за гражданите няма.
Две познати компании имат интерес към поръчката за 35 тролейбуса за София
Две са компаниите, които искат да доставят 35-те нови тролейбуса за градския транспорт на София. Оферти са подали чешката Skoda Electric a.s., както и полската Solaris Bus & Coach. Все още обаче ценовите предложения на компаниите не са публикувани.
Българите поръчват все повече храна за вкъщи
Със 167% са се увеличили поръчките на паста от ресторантите в България през 2024 г. спрямо предходните 12 месеца. Това показват данни на Glovo за потреблението през годината. Интересът към традиционната кухня е нараснал с 87%, а доставките на рибни ястия са се увеличили с 56%.
Италиански ски курорт се оказа по-евтин от Банско и Боровец
Италианският ски курорт Бардонекия изпревари българските си конкуренти – Боровец и Банско – в категорията за най-изгодни в Европа. Това става ясно от проучване на британската компания Post Office Travel Money, обхващащо 26 европейски ски курорта в 9 страни.