МФ дава близо 100 хил. лв. за сайта за еврото
Общият планиран разход на държавата за преминаването към единната валута от 1 януари 2024 г. надхвърля 10 млн. лв.
Министерството на финансите ще даде около 100 хил. лв. за създаването на интернет страницата за информиране на гражданите по въпросите за въвеждане на еврото в България. Със задачата се е заела държавната компания „Информационно обслужване“. Това става ясно от отговор на финансовото министерство на въпрос на Economic.bg, изпратен по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).
От отговора се разбира, че създаването на интернет страницата е на стойност 84 хил. лв. без ДДС, или общо 100.8 хил. лв. с ДДС. Индикативният срок за пускане на портала е до края на март тази година.
По-рано този месец, в отговор на депутатски въпрос, министърът на финансите Росица Велкова обясни, че между ведомството и „Информационно обслужване“ е сключен рамков договор, като създаването на уебсайта е част от него. Обществена поръчка за тази дейност не е пускана.
Разходът за направата на специалната платформа е част от финансовото обезпечаване на процеса по техническа подготовка за въвеждането на еврото в България, както и на комуникационните дейности, свързани с този процес. В момента министерството продължава работата по комуникационната кампания, като прогнозата е тя да стартира през февруари.
По-големите разходи
В края на годината служебното правителство гласува 10 млн. лв. за набор от разходи, свързани с решението на парламента да задължи правителството и Българската народна банка (БНБ) да ускори консултациите и преговорите с европейските институции за приемане на еврото от 1 януари 2024 г.
В своя бюджет за 2023 г. пък БНБ гласува приблизително 110 млн. лв. за разходи, произтичащи от подготовката за въвеждане на еврото в България. В това число влизат близо 90 млн. лв. разходи за производство на 780 милиона броя български евромонети, както и минимални допълнителни разходи за материали, персонал и други административни разходи.
В края на миналата година допълнителни средства за подготовката за еврото получи и Националния статистически институт (НСИ). Те бяха в размер на 1.85 млн. лв. за осигуряване на непрекъснатост на процеса на производството на статистически данни при превалутирането. За това е необходимо всички информационни системи в НСИ да бъдат адаптирани или надградени, за да приемат и обработват информация както в лева, така и в евро.