МФ пласира 200 млн. лв. вътрешен дълг при висока лихва
Дълговото финансиране за България става все по-скъпо въпреки големия интерес към книжата
Пласира успешно на вътрешния пазар държавни ценни книжа (ДЦК) за 200 млн. лв. Облигацията е деноминирана в лева и е с падеж 27 юли 2026 г. Заедно с пласираните досега през годината, общата сума, продадена на местния пазар, достига 2 млрд. лв.
Среднопретеглена годишна доходност е в размер на 3.01%. Тя е значително по-висока от всички емисии на вътрешния пазар през годината. За сравнение, на последния аукцион, проведен на 9 май 2022 г., на вътрешния пазар бяха пласирани ДЦК за 300 млн. лв. при средна годишна доходност 1.33%. Месец по-рано – на 11 април – имаше друг търг, на който бяха продадени книжа за 500 млн. лв. при 0.88%.
Припомняме, че миналата седмица служебното правителство излезе на международните дългови пазари, като успея да набере от там 2.25 млрд. евро (4.4 млрд. лв.). Към двете емисии – 7- и 12-годишни – имаше голям инвеститорски интерес, като презаписването беше близо два пъти. Но заради забавянето на пласирането от страна на предишното правителство и повишаването на основните лихви в САЩ и Еврозоната и двете са с много високи лихви, поради което МФ обяви, че повече няма да пласира облигации навън тази година. По-краткосрочната е с лихвен купон 4.125%, а дългосрочната – с лихвен купон 4.625%.
Експерти коментираха, че ако България беше излязла на международните пазари още през април, цената на финансирането можеше да е двойно по-ниска. Изчисленията показват, че заради грешната фискална политика на бившия финансов министър Асен Василев държавата ще губи по около 90 млн. лв. годишно от по-високите лихви, или около 1 млрд. лв. за целия период на двете облигации.
От Министерството на финансите сега обявиха, че общият размер на подадените поръчки за пласираните на 19 септември облигации са достигнали 301.05 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1.51. Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 147 базисни точки.
Най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките с 61.2%, следвани от гаранционните фондове – 16%, пенсионни фондове – 10%, застрахователни дружества – 6%, инвестиционни посредници – 1.8% и други – 5%.