Милениалите и Z поколението масово напускат работа в САЩ, но защо точно те?
Около 55% от възрастните американци планират да сменят работата си, показва актуално проучване на Bankrate
Пандемията от COVID-19 предизвика вълна от напускане на работа навсякъде в Съединените щати, като актуалните данни показват, че още американци планират да направят същото. Поколението Z и милениалите са отчетливи лидери в класацията, предава CNBC.
Според августовското проучване на Bankrate приблизително 55% от възрастните американци планират да сменят работата си. Погледнато поколенчески, този дял при Gen Z (18-24 години) и милениалите (25-40 години) е значително по-голям в сравнение с бейби бумърите (57-75 години) – съответно 77%, 63% и 33% от тях изявяват такива желания.
Вълната в страната бе определена като „Голямото напускане“ и бе задвижена от зародилото се безпокойство от хоум офис режима и от разклатения пазар на труда. Експертите отбелязват, че хората се решават на тази стъпка в желанието си за по-високо заплащане и по-голяма гъвкавост.
Мрачните перспективи на фона на продължаващата пандемия, нуждата от промяна и адаптивността към новата реалност провокират младите възрастни да се активизират. „Поколението Z и милениалите са най-мобилните участници от работната сила по редица причини“, отбелязва Марк Хамрик, анализатор от Bankrate, пред CNBC.
Те не печелят толкова пари, колкото техните по-възрастни, по-висшестоящи колеги, така че са по-нетърпеливи да си намерят по-високоплатени работни места. Също така разбират технологиите, което ги поставя в по-добра позиция да се възползват от възможности за отдалечена работа.“
Данните от проучването подкрепят тази тенденция. Според него около 72% от анкетираните, които печелят по-малко от 30 000 долара годишно, казват, че планират да търсят нова работа, за разлика от едва 44% в групата на печелещите 80 000 или повече долара годишно.
Друг фактор, който кара някои от поколението Z и милениалите да напуснат работата си, е възрастта, добавя Стилър Риклийн. „През цялото време чувам от по-млади служители, че те не се чувстват уважавани на работното място, защото хората прилагат към тях стереотипи, отхвърлят идеите им или не са напътствани (как да се развиват)“, казва тя.
Но всички тези проблеми не са нови и не пандемията ги е породила. Опасенията за по-ниските заплати и стабилността на работните места се появиха след Голямата рецесия през 2007 г., която свали младото поколение от корпоративната стълбица. Средно милениалите са загубили около 13% от приходите си между 2005 и 2017 г., което е почти двойно повече от седемте процента при бейби бумърите.