Петков поиска директорски оставки във ВМЗ-Сопот и ДКК
Държавният производител на боеприпаси заплашва с протест в София следващата седмица
Министърът на икономиката Кирил Петков иска оставките на четирима от петимата членове на Борда на директорите на държавното дружество ВМЗ-Сопот, както и на изпълнителния директор на Държавната консолидационна компания (ДКК), част от която е производителят на боеприпаси. Това съобщи самият министър след срещата със синдикатите в оръжейницата, цитиран от БНР.
Припомняме, че синдикалните членове заплашиха с протест в София във вторник, 24 август, ако Бордът на директорите на дружеството не бъде сменен, а ВМЗ-Сопот не бъде изваден от ДКК.
Дали ще протестираме следващата седмица, ще решим до утре“, заяви лидерът на КТ „Подкрепа“ в заводите Димитър Атанасов.
Министърът на икономиката обясни, че откакто е назначен новият борд на директорите през април, ВМЗ-Сопот не изпълнява договори, не разплаща сключени контракти. По негови думи загубите за няколко месеца са около 6 млн. лева.
Ако бордът не си подаде доброволно оставките, мога да ги уволня. Нямам забележки към работата на изпълнителния директор Иван Гецов“, посочи още министър Кирил Петков.
Колкото до изпълнителния директор на ДКК, министърът отсече, че „не може да имаме проблеми с язовирите, във ВМЗ да има такива лоши резултати в последния момент и да казваме, че тази държавна компания си върши работата“.
Припомняме, че в началото на месеца Петков започна стъпки по закриването на ДКК, която придоби популярност като „черна дупка“. Тя бе създадена по време на първия кабинет на Бойко Борисов за заобикаляне на законовото изискване по-голямата част от парите от приватизация да отиват в Сребърния фонд. На 4 август служебният министър предприе действия по изваждането от ДКК на „Монтажи“, Държавното предприятие за управление и стопанисване на язовири и на дружествата „Еко антрацит“ и „Еко инженеринг“. Тогава ВМЗ-Сопот също пожелаха да излязат от ДКК и да бъдат поставени пряко под опеката на икономическото министерство.
Абсолютно няма нужда от съществуването на ДКК, но това не може да стане от днес за утре“, заяви преди време Петков.
Припомняме, че проверки на служебния министър разкриха, че ДКК е предоставила на намиращата се под неговата шапка „Монтажи“ над 630 млн. лв. за ремонт на язовири, а от своя страна компанията е сключвала договори с ограничен брой фирми – без търгове и за доста над пазарните цени.