Може ли германската индустрия да се справи без газ
Стъкларската, химическата, алуминиевата индустрии търсят спешни начини, по които да заменят руското синьо гориво
Ола Калениус излъчва увереност в газовата криза. Наскоро шефът на Mercedes-Benz обяви, че компанията се готви да намали потреблението на природен газ в Германия с цели 50%, пише DW в свой анализ по темата. Калениус е убеден, че компанията може да замени потенциалния недостиг на газ със зелена енергия от възобновяеми източници, ако е необходимо.
Ние сме в състояние да приложим тази мярка още тази година“, заяви изпълнителният директор в разговор с инвеститори.
Автомобилният производител също така планира да намали общото си потребление на енергия и, ако се стигне до най-лошото, да замени газа с петрол. Компанията вече е намалила разхода си на синьо гориво с една десета досега, изчислява Келениус.
Не знаем какво ще се случи“, каза той по повод на несигурността около доставките на газ поради войната в Украйна.
При извънредна ситуация има много възможности: дори бояджийският цех в завода на компанията близо до Щутгарт може да се справи напълно без газ.
Търсенето на суровината в германската автомобилна индустрия обаче е относително скромно. Това не важи за химическата, стоманената, стъкларската и хартиената промишлености, които заедно с производителите на алуминий са най-големите промишлени потребители на газ в Германия.
Енергоемка химическа промишленост
Основният завод на BASF – най-голямата химическа компания в света, разположен в Лудвигсхафен – консумира толкова енергия годишно, колкото цяла Дания. Северният съсед на Германия редовно се цитира като модел за подражание, защото генерира около 80% от енергийните си нужди от възобновяеми източници, като вятър. Но Дания сама не би могла да захранва дори тази централа.
Председателят на BASF Мартин Брудермюлер очаква производството в завода в Лудвигсхафен да продължи, дори ако германското правителство ограничи потреблението на газ чрез своя извънреден план. BASF се надява да получи достатъчно газ, за да поддържа операции при намалено натоварване, каза Брудермюлер през юли. През април той първоначално заяви, че операциите в Лудвигсхафен може да бъдат спрени само в краен случай. Във втория по големина обект на BASF в Германия, в Шварцхайде в Бранденбург, компанията може да генерира 100% от нуждите си от електроенергия и пара, използвайки петрол.
Що се отнася до производството извън Европа, евентуален недостиг на газ в Германия едва ли ще има някакво въздействие, каза той. BASF поддържа обекти в САЩ, както и в Малайзия и Китай, където се произвежда цяла гама от химически продукти.
Алуминиева индустрия
Но ситуацията в германската алуминиева индустрия не е толкова проста. Несигурността около доставките на газ кара енергоемкия сектор да се готви за крайности.
Компаниите се подготвят за най-лошия сценарий, като изготвят планове за спешни случаи“, каза Хинрих Мелман, президент на Германската алуминиева асоциация, пред агенция Reuters в интервю в началото на юли.
Основният въпрос, според него, е да се реши кои клиенти на газ ще бъдат ограничени първи и кои ще последват. Ако нещата се влошат, в един момент централите ще трябва да бъдат напълно затворени, смята Мелман.
След това планът за действие при извънредни ситуации се състои от управление на ликвидността по такъв начин, че компаниите да оцелеят поне за известно време“, каза той. "Но дори този период е ограничен."
Алуминиевата индустрия в Германия се състои от около 240 компании с над 60 000 служители и годишни продажби от малко под 22 милиарда евро, сочат последните данни. Достъпът до газ е от огромно значение за индустрията и нейните производствени процеси, подчертава Мелман. Продуктите преминават няколко термични обработки. Това включва топене по време на рециклиране или нагряване по време на обработка. Природният газ не може да бъде заменен лесно или бързо.
Проучване сред членовете, проведено от Германската алуминиева асоциация, показа, че 9 от 10 компании не биха могли да преминат към друг източник на енергия, ако газът вече не е наличен в краткосрочен план. Намаляването на доставките с 30% вече би довело до спиране на производството за половината компании.
Енергоемките индустрии в момента се готвят за извънредна ситуация и засилват усилията си за лобиране в случай, че природният газ трябва да бъде ограничен.
"Федералната мрежова агенция е проучила основните крайни потребители на газ и е направила своите заключения", каза Мелман. "Но в случай на недостиг на газ, кои компании в крайна сметка ще бъдат класифицирани като системно критични от мощната агенция?"
Ако несъмнено системно критичен производител на алуминиеви опаковки за фармацевтичната индустрия не получи своите предварителни продукти, това няма да му помогне. По същия начин производителят на електрически автомобили не може да продаде кола без алуминиевата кутия за батерии“, каза Мелман.
"Няма газ, няма бира"
Германските пивовари също се готвят за най-лошото. „Ако руският газ спре, ще имаме значителен проблем“, подчерта Михаел Хубер, ръководител на частната пивоварна Veltins в германския регион Зауерланд, в интервю за германския всекидневник Handelsblatt.
Няма газ, няма бира“, така обобщи ситуацията шефът на пивоварната.
„Пивоварните се нуждаят от много енергия и работят основно с газ", каза Хубер. Veltins е закупил петрол за 5 седмици напред, за да може да премине от газ към петрол при спешни случаи. Но пивоварите са изключително зависими от доставчиците нагоре по веригата. Стъкларската индустрия, например, не може да работи без газ, каза той.
Само Veltins се нуждае от около 50 милиона нови бутилки всяка година. Цялата индустрия се нуждае от около 900 милиона нови бирени бутилки, за да продължи програмата за рециклиране."
Преместване на производството в чужбина
Wiegand-Glas, производител на стъкло в провинция Тюрингия, вече е започнал да преминава от газ към петрол. Освен инвестиции в техническо изпълнение, това изисква и нови процедури за одобрение. Занапред производителят на стъкло ще може да отоплява резервоарите си за топене в завода в Гросбрайтенбах близо до границата с Бавария с лек мазут, вместо само с природен газ, както досега. Необходимото разрешение за контрол на емисиите е издадено от държавното министерство на енергетиката в Ерфурт.
Още през пролетта производителят на стъкло заяви, че се подготвя за сценарий за спиране на доставките на природен газ.
В най-лошия случай ние в момента разглеждаме как можем сами да затворим пещите по контролиран начин“, предупреди управляващият директор Николаус Виганд в началото на април.
В 11 резервоара компанията денонощно съхранява хиляди тонове стъкло при температури около 1600 градуса по Целзий. Ако газовите потоци секнат за една нощ, стъклото ще се охлади и втвърди, каза предприемачът. Резервоарите за топене ще бъдат разрушени, а това е загуба на милиони.
„Като цяло ние в германската стъкларска индустрия работим с максимална производителност“, каза Карлета Хайнц преди няколко месеца във видеоклип, озаглавен „Червена тревога“, направен съвместно с местни политици, синдикати и други предприемачи. Хайнц е собственик и главен изпълнителен директор на Heinz-Glas, която е известна с производството на стъклени бутилки за международни козметични и парфюмерийни компании.
Heinz-Glas дава работа на 1500 души в региона между Тюрингската гора и Франкония и на 3500 по целия свят.
Карлета Хайнц изразява горчиво мнение, което изглежда не е достигнало до много хора в Германия:
Ако индустрията вече не може да произвежда тук, търсенето не спира. Това, което произвеждаме тук, просто ще бъде произведено в други страни, при по-лоши и по-малко устойчиви условия."