Ситуацията в Huawei е „на живот или смърт“ заради САЩ
Така основателят на китайския гигант определи ситуацията, в която се намира компанията
~ 2 мин.
На живот или смърт. Така основателят на Huawei Technologies Рен Женгфей определи ситуацията пред компанията на фона на американските санкции срещу нея. Във вътрешнофирмена бележка той съветва още недостатъчно използваните служители да формират „командосни отряди“, за да проучват нови проекти – онези, които се провалят, ще получат намаление на заплатата си, а може и да бъдат уволнени, пише Bloomberg.
Huawei е поставена в повече от неудобна позиция, след като през май месец САЩ вкараха компанията в своя „черен списък“, ограничавайки възможностите за бизнес с нея. Последва поредица от 90-дневни отлагания на санкциите, последното от които дойде вчера. Междувременно щетите за китайската компания растат. Дори да излезе от кризата, гигантът ще чувства въздействието на катаклизмите от това лято още дълго и болезнено.
Непосредствена последица е загубата на пазарен дял в смартфон сегмента. Компанията очаква да продаде 60 млн. телефона по-малко през 2019 г., отколкото ако американските санкции не бяха станали факт. През 2018 г. Huawei увеличи доставките на мобилни телефони с 34% до 260 млн. бройки, според данни на IDC. През първото тримесечие на 2019 г. темпът на растеж се ускори с до 50%, докато продажбите на конкурентите Samsung и Apple се свиваха. През второто тримесечие, частично засегнато от американските санкции, доставките на Huawei намалиха ръста си до 8.3%.
След успешното проникване на европейския мобилен пазар Huawei беше напът да се превърне в най-големия доставчик на смартфони в света, но угрозата от загубата на Android на Google, чиповете от американски производители и свързаната екосистема от приложения в Play Store, направи устройствата на китайския бранд нежелани в чужбина.
Според самата Huawei потребителското подразделение е двигателят на растеж за компанията. Бизнесът, продаващ телефони и други устройства, е донесъл 45% от приходите на гиганта през миналата година. На неговите плещи е заложено бъдещето здраве на Huawei, но същевременно е налице сериозен репутационен удар заради лансираните от САЩ твърдения, че оборудването на марката крие задни вратички в помощ на Пекин и извършвания от властта в Китай шпионаж. Това няма да бъде поправено скоро, пише изданието.
На същия фронт Huawei е впрегнала усилия и време в софтуерно инженерство, опитвайки се да създаде потенциален заместител на Android. Заради забраната да ползва американски продукти, компанията реорганизира работния процес в 24-часов. В три смени на ден около 10 000 софтуерни разработчици търсеха начин как да се отърват от необходимостта да използват чуждата платформа. В резултат на това в началото на август бе представена Harmony OS – демонстрация, че Huawei може да кодира сама операционната си система.
По-малко измерима, но все пак значителна щета, ще бъде изтичането на таланти, от каквото Huawei страда заради нарушената ѝ глобална репутация. Налице е и преумората от хвърлените усилия за възстановяване. Гигантът вече съкрати част от работната си ръка заради създалите се обстоятелства, като включително сви бизнес операциите си в САЩ.
Във вътрешнокорпоративната си бележка Рен акцентира върху способностите на персонала да максимизира полезната си дейност. По думите му приоритет сега е служителите да правят „дела, заслужаващи похвала“, а ръководството „да насърчава изтъкнатите служители възможно най-скоро и да влива нова кръв в нашата организация“.