МВФ призова Ел Салвадор да се откаже от биткойн
Институцията не иска страната да забранява криптовалутата, а да я изключи от официално признатите платежни средства
Изпълнителният съвет на Международния валутен фонд препоръча на Ел Салвадор повече да не използва биткойн като законно платежно средство. Институцията се позовава на потенциалните рискове за финансовата стабилност и защитата на потребителите. А използването на криптовалутата може да затрудни получаването на заем от МВФ, пише Bloomberg.
Препоръката идва като част от мисията на организацията в страната. От резюмето към доклада става ясно, че са обсъждани с правителството икономическите политики на Ел Салвадор като цяло, но голямо внимание е получило и приемането на биткойн като законно платежно средство.
Бордът на МВФ е съгласен с препоръките на своите служители, които настояват страната да промени закона си поради „големите рискове, свързани с използването на биткойн за финансовата стабилност, финансовата цялост и защитата на потребителите, както и свързаните с тях фискални условни задължения“.
Някои членове на борда също са изразили „загриженост относно рисковете, свързани с издаването на облигации, обезпечени с биткойн“. На фона на притесненията си, МВФ похвали една от заявените цели на правителството – да използва биткойн и неговите портфейли и банкомати Chivo, за да направи финансовите услуги достъпни за повече салвадорци.
Ел Салвадор прие най-популярната криптовалута като законно платежно средство през септември 2021 г., след като прие своя Закон за биткойн през юни същата година. Благодарение на промените гражданите могат да плащат данъците си в биткойн, а също така търговците да приемат криптовалутата за стоки и услуги.
МВФ не препоръчва законът да бъде премахнат напълно, просто Ел Салвадор трябва да стесни обхвата му, така че той вече да не е законно платежно средство.
Президентът на страната Найиб Букеле е силен привърженик на криптовалутата. В към момента държавата притежава над 1500 биткойна, според изчисления, базирани на публичните изявления на Букеле.
Президентът също така предложи идеята за емитиране на биткойн облигация на стойност 1 млрд. долара, в която инвеститорите могат да закупят дял.