МВФ запази прогнозите си за 2017 г., но предупреди за рискове
Япония и еврозоната с по-добър растеж, Русия се възстановява
Международният
валутен фонд (МВФ) запази непроменени световните си икономически прогнози за
следващата 2017 г., но призова правителствата да предприемат действия срещу
съществуващите заплахи на забавения икономически растеж и протекционизма,
съобщиха световните агенции.
Според фонда световната производителност се очаква да нарасне до края на годината до 3,1%, преди да стигне 3,4% през 2017 г. – данни, които остават непроменени от юли насам.
Въпреки това МВФ понижи прогнозите си за растежа на обема на световната търговия и за производителността на напредналите икономики с аргумента, че перспективите за богатите държави са се влошили през тази година.
„От съществена важност е да бъдат защитени перспективите за увеличаващо се търговско обединение“, заяви главният икономист на МВФ Морис Обстфелд.
САЩ и еврозоната
Фондът намали значително прогнозите си за растеж на САЩ, но повиши тези на Япония и еврозоната. Според МВФ причина за влошените прогнози за САЩ е, че страната е загубила част от импулса, който закотви глобалния растеж през последните няколко години. Предвижда се американската икономика да нарасне с 1,6% тази година, което е значително по-малко от юлските прогнози за 2,2%.
В същото време обаче МВФ увеличи прогнозите за еврозоната, но не и без предупреждение за възможните последици от Brexit и вредите на ниската инфлация. Последната прогноза е за растеж от 1,7% през 2016 г., което представлява нарастване в сравнение с предишните прогнози за 1,6%.
Покачване има и на стойностите за следващата година – от 1,4% през юли до 1,5% сега.
Рискът Brexit
Brexit може да постави началото на нарастваща съпротива срещу глобализацията и технологичния напредък в развития свят, което заплашва да понижи стандарта на живот, предупредиха от институцията.
Постоянният слаб растеж освобождава „негативни икономически и политически сили“, които подклаждат протекционизъм във Великобритания, в останалата част от Европа и в САЩ, смятат в МВФ.
Според международната институция правителствата трябва да предприемат ответни действия преди проблемът да се задълбочи.
„Ръстът е твърде нисък от твърде дълго време и в много страни ползите са прекалено малко: политическите последствия най-вероятно ще намалят световния растеж още повече“, заяви Обстфелд.
България
МВФ повиши прогнозата си за икономическия растеж на България до 3% за тази година и до 2.8 на сто догодина. През април институцията очакваше българският брутен вътрешен (БВП) продукт да нарасне и през двете години с по 2.3 пункта.
Според фонда България ще отчете дефлация от 1.6% при потребителските цени тази година, докато през април прогнозираше инфлация от 0.2 на сто. За догодина институцията очаква ускоряване на инфлацията до 0.6 процента спрямо 1.2% при предишната прогноза.
МВФ е понижил прогнозата си за равнището на безработицата в страната, като сега очаква показателят да бъде 8.2% тази година спрямо 8.6 на сто през април. За 2017 г. очакванията на фонда са безработицата да се понижи до 7.1% спрямо 7.9%, посочени при предишната прогноза.
Възстановяване в Русия
МВФ очаква свиването на икономиката в Русия и Бразилия да приключи, връщайки положителните стойности на растежа през следващата година съответно до 1,1% и 0,5%.
По отношение на инфлацията в Русия фондът очаква през 2016 г. тя да бъде 5,9%, а през 2017 г. – 4,9%. Това е значително подобрение в сравнение с юлските показатели, които бяха съответно 6,6% и 5,2%.