МВР ще проверява сертификата на всеки починал от COVID-19
Премиерът Кирил Петков се надява, че така фалшификациите ще бъдат пресечени и замесените ще понесат отговорност
МВР ще проверява всеки издаден зелен сертификат на починал от COVID-19. Това обяви премиерът Кирил Петков в интервю за Nova. Той добави, че на този етап не се мисли за локдаун, но призова да се ваксинират колкото може повече хора, защото решението след няколко седмици ще зависи от степента на ваксинация на населението.
Говорих с министър Бойко Рашков днес и го помолих, тъй като фалшивите сертификати са един от големите проблеми, да направим кампания срещу тях. От днешния ден всеки ваксиниран или теоретично ваксиниран, който обаче е починал от COVID-19, ще се проверява от МВР къде е направена ваксинацията. Ако човек със сертификат почине, МВР ще отиде там, където е направен сертификата да се направи проверка“, каза Петков.
Той се надява, че самата новина за това ще увеличи риска за фалшификаторите, но и че тези, които все пак си позволят да фалшифицират сертификати, да си понесат отговорността.
Имаме три седмици. Ако за този период се ваксинират още 300 000 души допълнително към тези, които иначе биха се ваксинирали, ще се намали сериозно рискът от затваряне“, каза Петков.
Това е коментар към днешното изказване на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, който съобщи, че Омикрон вече е в България и локдаун не е изключен.
Според Петков засега не се налага, тъй като има свободни места в болниците, което е основният показател при взимането на радикални решения. „В момента има капацитет на болничните легла, но той много бързо може да се запълни, ако като общество не си кажем, че ще направим всичко възможно да сме здрави“, каза Петков.
По отношение на цената на природния газ, която от 1 януари е с 30% по-висока, Петков каза, че е бил изненадан от решението на КЕВР да я одобри. Той го определи като "преднамерено", каквото според него е било и решението за рязко повишение на цената на парното, водата и тока за бита, обявено в деня на клетвата на новото правителство.
"Като се заклехме като правителство и същия ден КЕВР увеличи цената на тока и трябваше да влезем в мораториум, имах колебания дали е било преднамерено. Но с второто решение сега, на 1 януари с увеличение цената на газа, доста ясно показва, че този орган не си върши работата, както трябва", каза Петков.
Той се надява членовете на регулатора, които отдавна са с изтекли мандати, да бъдат сменени възможно най-скоро. "Аз се надявам членовете на КЕВР с изтекъл мандат да бъдат подменени, включително и председателят Иван Иванов. Това зависи от Народното събрание, но се надявам още през януари да видим тази промяна. Ще е една добра стъпка в правилната посока. Не искам такъв тип традиции с изненадващи решения да продължават."