Мъск осигури парите, с които да купи Twitter
Директорът на Tesla и SpaceX е готов да плати за социалната мрежа близо 47 млрд. долара
Илон Мъск е осигурил ангажимент за финансиране в размер на 46.5 млрд. долара за закупуване на Twitter Inc и планира да отправи търгово предложение за всички останали акции на платформата. Това показват документите, внесени до регулаторите в САЩ в четвъртък, видени от Reuters.
Самият Мъск се ангажира да предостави 33.5 млрд. долара, които ще включват 21 млрд. долара собствен капитал и 12.5 млрд. долара заеми, за финансиране на сделката.
Банките, включително Morgan Stanley, се съгласиха да предоставят още 13 млрд. долара дълг, обезпечен срещу самия Twitter, според документацията.
Мъск, който от този месец е вторият по големина акционер на Twitter, предложи да купи цялата компания срещу 43 млрд. долара. Това обаче притесни сериозно останалите акционери и Борда на директорите, които решиха да приемат „отровно хапче“, за да ограничат възможността на Мъск да увеличи дела си в платформата за социални медии.
Става въпрос за промяна на структурата на управление, така че ако индивидуален акционер или група придобие действителна собственост върху поне 15% от обикновените акции на Twitter без одобрението на Борда на директорите, на други акционери ще им бъде разрешено да купуват допълнителни акции с отстъпка. Това правило ще важи до 14 април 2023 г.
Този подход е често срещан начин за отблъскване на потенциално враждебно поглъщане чрез размиване на дела на субекта, който иска да извърши поглъщането.
В началото на април Мъск разкри, че е купил около 9.2% от социалната мрежа и иска да придобие 100%. След това той планира да я свали от борсата и да я направи частна компания. Той отправи предложение към останалите акционери за 54.3 долара за акция. Милиардерът предупреди, че това е „най-добрата и окончателна оферта“ и други няма да има. Днес акциите на компанията се търгуват с повишение от 0.7% до 47 долара за брой.
Когато на 4 април Мъск съобщи, че вече има дял в компанията, акциите скочиха с близо 25%. Дотогава те се движеха стабилно на ниво от около 39 долара за брой.