Над 15 млрд. лв. са влезли у нас по европейски програми
ЕС не е проблемът, а шансът на България, обяви евродепутатът Андрей Ковачев
Досега в страната ни са постъпили нетно над 15 млрд. лв. от европейските фондове. Европейският съюз не е проблемът, а шансът на България. Това обяви българският депутат от ЕНП Андрей Ковачев по време на публична дискусия на тема „Накъде сочи европейският компас: Към повече интеграция или разпад?”, предаде репортер на Economic.bg.
По думите на евродепутата не Брюксел, а България е собствената си спирачка в икономическото развитие. Според него много често се злоупотребвява с изискванията на Европа, но истината е, че зависи от нас доколко ефективни ще бъдат българските институции.
В опозиция на това, евродепутатът от ЕКР Ангел Джамбазки очерта прекомерната бюрократизация на членовете на Европейския парламент. Той допълни още, че няма нито една политика в ЕС, която да е завършена изцяло. „Категорично има Европа на 2 скорости. Големите държави налагат своите интереси, а ние сме донори на работна ръка”, каза още той.
Според Ковачев е вярно, че всеки голям играч има своите интереси. Той призова към общи решения и общи политики, защото в противен случаи се пораждат конфликти. „За да се доближат доходите в страната до тези в Германия, трябва да работим самите ние. България има помощта на ЕС. Това се свързва с инвестиране в иновации, технологични решения, както и с инфраструктура. Трябва да осъзнаем, че без инфраструктура няма инвестиции, тя е като кръвоносната система за организма. Иначе няма да има перспектива за младите”, допълни депутатът от ЕНП.
„Един млад човек трябва сам да си отговори на въпроса какво би го мотивирало да остане в България или да търси перспектива в друга страна. Мотивиращите фактори са добро заплащане, социална сигурност, възможност за получаване на добро здравеопазване, образование и особено важно – функционираща съдебна система, в която да си сигурен, че ще получиш справедливост. Страната ни изостана сериозно заради комунистическия режим и все още има проблеми, които не са преодолени”, заяви Ковачев пред Economic.bg.
По отношение на бежанския въпрос той коментира, че българската политика трябва да е насочена към защита на външните граници на ЕС и ограничаване на нерегламентираното преминаване. Ако има такова, тези хора да се връщат в Турция. „Получилите бежански статут трябва да бъдат регистрирани и солидарно, според възможностите на страните членки, да бъдат временно настанени там. Въпросът е, че този поток няма как да се прекъсне, ако не се реши проблемът в Сирия и ако стараната няма перспектива за политически стабилно бъдеще. Трябва да работим заедно с Турция, Ливан и Йордания мигрантите, които са на тяхна територия, да останат там, а не да тръгват към европейските граници. Средствата, които България ще отдели за бежанската криза, трябва да са според възможностите на страната ни. Ключовата дума тук е солидарност”, допълни Ковачев.
Депутатът от БСП Валери Жаблянов сподели противоположното схващане, че има криза на европейската идея и на вярата, че ЕС може да осигури по-добър живот. Според него кризата не е породена от проблемите на Гърция или бежанската вълна. Тя се корени в конструкцията на ЕС и начина му на разширяване. По думите на Жаблянов разликата между страните не намалява, а се увеличава и ЕС не отчита различията между тях.