Над 240 млн. лв. са изплатени за общинските проекти
МРРБ води преговори с ЕК за неразпределен финансов ресурс от 900 млн. лв. по „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.
Над 240 млн. лв. са изплатени за реализиране на общинските проекти, залегнали в Бюджет 2024 г. Със средствата местните власти покриват авансови и междинни плащания. Това става ясно от изказване на служебния регионален министър Виолета Коритарова, цитирана от пресцентъра на ведомството. Тя взе участие организирания от НСОРБ форум.
Над 80% от вашите заявления са с реално подписани споразумения. Няма забавяне в изпълнението на Инвестиционната програма за общински проекти.“
Броят на вече сключените споразумения в изпълнение на финансираната чрез Закона за държавния бюджет инвестиционна програма е 1625 от общо подадени 2170 заявления. Подписани са и 126 анекса. Само в периода от 30 септември са сключени споразумения за нови 80 проекта.
Заложеният общ размер на средствата за настоящата година е в размер на 2.8 млн. лв., но само до преди 4 месеца общинската програма вървеше изключително бавно. Споразумения се подписваха непрекъснато, но реално изплатените средства за аванси, които показват действителния напредък на инвестициите, бе едва в размер на 54 млн. лв.
Коритарова изрази очакване, че по-голямата част от обществените поръчки са проведени, макар и под условие при осигурено финансиране, за да може общините да започнат изпълнението на обектите. И допълни, че все още има ресурс от предоставения на МРРБ в началото на годината. Припомняме, че кабинетът отпусна 400 млн. лв. за проектите за тази година.
Да направим първо ВиК проектите и подземната инфраструктура, а след това да правим наземната. Моля да приоритизирате проектите там, където има ВиК, те да са първи, за да направим важни крачки в преодоляване на засушаването“, апелира тя.
Санирането на блокове с пари по ПВУ
Министерството вече изпраща покани за предоставяне на необходимите документи и за сключване на договори с одобрените по първия етап на процедурата за саниране на жилища.
Същевременно направихме проверка, доразгледахме всички възражения и с много бързи темпове, макар и при намален административен капацитет, вече изпращаме покани за предоставяне на необходимите документи и за сключване на договори“, каза още регионалният министър.
И допълни, че след направения разчет на административния капацитет има уверението, че в най-кратки срокове одобрените 756 проекта по Етап I на програмата за енергийна ефективност на жилища ще получат покани. Виолета Коритарова обърна внимание, че след получаване на поканата от дадена община, тя има 14-дневен срок за предоставяне на изискуемите документи, след което МРРБ ще ги разгледа и постанови решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
Припомняме, че заради 100-процентовия грант към мярката имаше огромен интерес, но заради предвидения бюджет от 1.2 млрд. лв., стотици блокове, които останаха под чертата. Предвид обаче наближаващите срокове за допустимост на разходите – до лятото на 2026 г. – и предвид това, че общините обявяват поръчки, избират изпълнители, се появиха опасения, че програмата всъщност може да пропадне. Под въпрос стои и това дали санирането и изпълнението на общинските проекти всъщност няма да са предизвикателство за строителния бранш у нас.
Неразпределен ресурс от 900 млн. лв.
В отговор на въпрос министър Коритарова съобщи, че се водят разговори с Европейската комисия за неразпределения финансов ресурс в размер на 900 млн. лв. по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027. От прессъобщението обаче не става ясно дали парите ще се използват за саниране на блокове или за нещо друго.
Може би ще обявим втора процедура до края на месец март 2025 г. Затова, когато се вземе окончателното решение, ще направим широка информационна кампания, срещи с вас, за да кажем кои са приоритетите, които би следвало да бъдат подавани като инвестиции, разглеждани и класирани“, допълни тя, цитирана от пресцентъра на МРРБ.