Над 1 млрд. лева във Фонда на фондовете ще стигнат до бизнеса
Фондът управлява средства по четири оперативни програми
Във Фонда на фондовете има над 1 млрд. лв., които трябва да се завъртят, за да стигнат до бизнеса. Това обяви министърът на финансите в оставка Владислав Горанов на конференция „Планът Юнкер - възможности и резултати" с подтема „Фондът на фондовете - нов подход в управление на средствата от ЕСИФ", организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
„Фонд мениджър на финансовите инструменти в България“ ЕАД или наричан за краткост Фонд на фондовете е създадено от Министерски съвет като специализирано държавно търговско дружество за управление на финансовите инструменти, предвидени за изпълнение по програмите, съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) – ОП „Развитие на човешките ресурси“, ОП „Иновации и конкурентоспособност“, ОП „Региони в растеж“ и ОП „Околна среда“, Програма за развитие на селските райони и Програма за морско дело и рибарство.
Фондът е предназначен да се превърне в българската институция, осигуряваща ефикасно устойчиво управление на финансовите инструменти, финансирани от Европейски структурни и инвестиционни фондове, стана ясно от презентация на един от членове на управителния съвет на дружеството Мартин Дановски.
Приносът на оперативните програми във фонда възлиза на 606 млн. евро, предназначени за финансови инструменти. Чрез т.н. „лостов ефект“, Фондът ще мобилизира ресурс от около 1.4 млрд. евро, който да бъде инвестиран в българската икономика.
Финансовите инструменти представляват специализирани финансиращи схеми, управлявани от финансови посредници, избрани от Фонда на фондовете, в рамките които се предоставят финансови продукти като заеми, гаранции, капиталово и квази-капиталово финансиране и други механизми, с потенциал за комбиниране с безвъзмездна финансова помощ (където това е приложимо) в рамките на една и съща дейност.
Финансовите инструменти са насочени към проекти, които имат потенциала да бъдат икономически жизнеспособни, като чрез тях се предоставя подкрепа в съответствие със заложените цели на ЕС.
Освен предимствата на повторното използване на средствата в дългосрочен план, финансовите инструменти ще помогнат за мобилизирането на допълнителни публични или частни инвестиции за преодоляване на несъвършенствата на пазара.