Най-богатите станаха още по-богати – някои санкционирани руснаци също
77% от 500-те най-състоятелни хора са забогатели още, някои от тях с почти невъобразими суми
Икономическата криза подчерта и задълбочи проблемите с издръжката на живота за много хора, докато други изобщо не я усещат. От Илон Мъск и Марк Зукърбърг на върха на класацията до сравнително по-дребните и непознати богаташи, като Джеймс Дайсън и Джим Ратклиф – най-новия акционер на Манчестър Юнайтед, най-заможните хора в света са станали още по-богати през 2023 г.
Дори група руски олигарси са успели да увеличат състоянието си, поне на хартия, отървавайки се от въздействието на икономическите санкции, наложени им в множество юрисдикции в отговор на продължаващата инвазия на Кремъл в Украйна.
От 50-те най-богати хора в света 12 губят пари през 2023 г., докато при останалите има ръст, макар и без да се отчита инфлацията. От 500-те най-състоятелни хора 77% са забогатели, някои от тях с почти невъобразими суми.
Мъск е начело на класацията с нетно богатство, оценено на 235 млрд. долара, според списъка на Bloomberg. Въпреки съобщенията, че делът му в X (преди Twitter), се е свил поне наполовина след 44-милиардното придобиване през 2022 г., Tesla продължава да поддържа стойността на притежаваните от него активи.
Акциите на компанията за електромобили се увеличиха повече от два пъти тази година, което ѝ даде условна пазарна стойност от близо 816 млрд. долара. Това помогна на Мъск, най-големият акционер на Tesla, да увеличи общото си богатство с близо 98 млрд. долара – сума, която надхвърля годишния БВП на Ангола.
Богатството му се е увеличило с най-много, но въпреки това не той е човекът, постигнал най-големите печалби в процентно изражение. Един от най-големите печеливши по този показател е неговият съперник Марк Зукърбърг. Състоянието на основателя на Facebook скочи със 184% – от 45 млрд. до 128 млрд. долара, докато стойността на компанията майка на социалната мрежа – Meta – се повиши със 172% през годината.
След ужасната 2022 г., в която стойността на Meta се срина вследствие на опасенията на акционерите, че тя харчи твърде много за навлизане в т.нар. метавселена и пренебрегва ключовите си бизнеси WhatsApp, Instagram и Facebook, акциите възстановиха почти всичките си загуби.
Бумът при Зукърбърг не е най-бързият. Собственикът на индонезийски конгломерат Прайого Пангесту записа приблизително седемкратно увеличение на богатството си благодарение на голям залог върху геотермалната енергия. Това директно го катапултира в топ 50 на световните милиардери със състояние от 31.5 млрд. долара.
Имаше и някои забележителни губещи. Докато всички от първите 14 са увеличили богатството си, богатството на номер 15 – индийският милиардер Гаутам Адани – е намаляло с 36 млрд. долара до 84.3 млрд. долара. Стойността на семейните компании на Адани се срина, след като инвеститор активист обвини Гаутам в „най-голямата измама в корпоративната история“. Adani Group отхвърли обвиненията.
Иначе списъкът на милиардерите е доминиран от американци. Сред 10-те най-богати хора единственият представител на останалата част от света е французинът Бернар Арно със състояние от 179 млрд. долара, което е нараснало със 17.2 млрд. долара благодарение на резултатите на неговата луксозна група LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.
С френски произход е и най-високопоставената жена в списъка – бизнесдамата и наследница на козметичната империя L'Oréal Франсоаз Бетенкур Майерс, която заема 12-о място след увеличение на състоянието си с 316 млн. долара. Така нетното ѝ състояние достигна 99.1 млрд. долара.
Парадоксално много от руснаците, на които бяха наложени санкции след инвазията в Украйна, забогатяха. Това повдига въпроси относно ефекта от мерките, наложени от САЩ, Обединеното кралство и ЕС с цел да ограничат финансовата им свобода.
Сред санкционираните лица, чието богатство се е увеличило, са никеловият магнат Владимир Потанин – с близо 2 млрд. долара до 30.6 млрд. долара; металургичният и телекомуникационен магнат Алишер Усманов – с 1.88 млрд. долара повече до 20,3 млрд. долара; и индустриалецът Алексей Мордашов – с 1..3 млрд. долара повече до 20 млрд. долара.
Финансовите ограничения все пак означават, че някои от техните активи остават неликвидни. Например, делът на Мордашов в германския туроператор Tui е замразен в рамките на режима на санкции, което означава, че акциите му не могат да бъдат продавани и той не може да получава дивиденти.