Новините от седмицата: Най-големият соларен парк в България е готов; Пеевски губи контрол
Deloitte класира 5 български IT компании сред най-бързо растящите в региона; Визията на бъдещия „Индустриален парк Цалапица“
БДЖ и грузинските железници възстановяват ферибота в Черно море
„БДЖ – Товарни превози“ подписа споразумение с грузинските железници и българска морска компания, „която притежава плавателен съд“, за възстановяване на фериботния трафик в Черно море. Това се е случило на проведена среща в Тбилиси, Грузия, съобщават от пресцентъра на жп дружеството.
ЕК одобри държавната компенсация за скъпия газ в „Чирен“
Европейската комисия одобри 278 млн. лв., с които българската държава ще компенсира газовите дружества, принудени да нагнетяват скъп газ в хранилището „Чирен“ в средата на 2022 г. Заради едностранното прекратяване или драстичното орязване на руските доставки, Брюксел задължи отделните държави да запълват хранилищата си с определен темп до 80% преди началото на отоплителния сезон през ноември 2022 г.
ЕСО върна 26 млн. лв. от шоковите балансиращи цени
Електроенергийният системен оператор (ЕСО) възстанови на координаторите на балансиращи групи общо 25.8 млн. лв. Парите са от финансовия излишък, постигнат от постъпленията заради шоковите цени за баланс на 19 май, съобщават от оператора.
АЕЦ „Козлодуй“ търси кой да транспортира трансформатора от АЕЦ „Белене“
АЕЦ „Козлодуй“ търси фирма, която да достави резервното оборудване от АЕЦ „Белене“. Става въпрос за блочния трансформатор, за който през май Министерският съвет даде зелена светлина да бъде продаден от Националната електрическа компания (НЕК) на първата атомна електроцентрала. Той се определя като дълготраен актив на НЕК и се намира на площадката на АЕЦ „Белене“. Стойността на оборудването е близо 1 млн. лв.
Листопадът продължава: Още депутати от ДПС напускат Пеевски заради Доган
Парламентарната група на ДПС продължава да се топи, като към 11.00 ч. тя вече се състои само от 23-ма народни представители. Това се счита за фракцията на Делян Пеевски, която гласува за кабинета на ГЕРБ с първия мандат срещу волята на Ахмед Доган. Днес молба за напускане са подали още двама депутати и това вече е отразено в сайта на Народното събрание.
НСОРБ: Окрупняването на ВиК сектора противоречи на Конституцията
Общините са против механичното окрупняванe на ВиК сектора до 28 обособени територии. В официално становище на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) се посочва, че местните власти и държавата, чрез участието си в асоциациите по ВиК, трябва да имат възможност самостоятелно да определят границите на обособените територии, като взимат решение за включване или изключване на дадени общини.
Строителството на част от „Хемус“ все така не помръдва (снимки)
Строителните дейности на част от магистрала „Хемус“ изобщо не помръдва. Става въпрос за участък 1 между „Боаза“ и п.в. „Дерманци“, който е изграден на около 68%, става ясно от прессъобщение на Министерство на регионалното развитие. Такова бе обаче изпълнението и преди няколко месеца.
Между Северна Македония и Черна Гора: Къде се класира България по иновации?
Амбициозни изказвания за превръщането на България в иновационен хъб в Югоизточна Европа се тиражират от година от управляващите, още повече откакто се обособи и специално министерство, посветено да работи за тази цел. Резултатите обаче не вдъхват особени надежди.
„Икономическото мнозинство“ избра нови ръководители в общинските дружества в София
Шест от най-важните общински дружества в София са с нови ръководители, предложени в доклад от Карлос Контрера (ВМРО) и двама бивши съветници от „Възраждане“ Севделина Петрова и Красимир Гълъбов.
Търговците на ток: Шоковият 19 май може да се повтори
Търговците на електроенергия продължават да критикуват Методиката за определяне на цените на балансиращата електрическа енергия, която след промяната си от 1 май, няколко пъти доведе до екстремни цени на балансиращия ток. Те смятат, че шоковият за индустрията 19 май може да се повтори отново и да доведе до фалити, съдебни дела и високи сметки за ток. Това становище изразяват в отворено писмо от Асоциацията на търговците на енергия в България (АТЕБ), което е адресирано до ВЕИ производителите.
„Булгаргаз“ вече няма пари да плаща на „Боташ“
„Булгаргаз“ вече няма средства да се разплаща с „Боташ“ и официално е изпратил предложение за предоговаряне на условията по договора. Това се е случило на 4 юли, а от този месец българският обществен доставчик не е плащал на турската фирма, съобщи служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на изслушване в Народното събрание.
Пеевски изключи 17 депутати от ДПС, мандатът отива в ПП-ДБ
Парламентарната група на ДПС, водена все още от Делян Пеевски, взе решение да изключи 17 депутати, верни на Ахмед Доган. Това съобщи зам.-председателят на Народното събрание Росица Кирова по време на парламентарен контрол в четвъртък. Заседанието на групата на ДПС се е провело на 11 юли.
Зарядни станции, ресторант и складове: Визията на бъдещия „Индустриален парк Цалапица“
Привличането на инвеститори в България е заявено като приоритет за управляващите, но повече от десетилетие чуждестранните вложения стагнират. Една от възможностите страната да се превърне в атрактивна дестинация за бизнеса са индустриалните паркове.
Ахмед Доган е „отминало време“ според Пеевски
Няма да се откажа и няма да предам хората, които ми дадоха доверието си! Не съм предател! Никой не може да спре Новото начало! Така съпредседателят на ДПС Делян пеевски отговори на призива на Ахмед Доган за неговата оставка.
„Късно е либе за китка“: Доган поиска оставката на Делян Пеевски
Ахмед Доган поиска оставката на съпредседателя на Движението за права и свободи Делян Пеевски. Той направи това с позиция до медиите, която се очакваше от няколко дни. Освен на Пеевски, почетният председател на ДПС поиска оставките и на зам.-председателите на партията и на членовете на Централно оперативно бюро.
Deloitte класира 5 български IT компании сред най-бързо растящите в региона
Пет български фирми намериха място в класацията на най-бързо растящите технологични компании Deloitte EMEA Technology Fast 500. Това са Ampeco, LimeChain, Notolytix, Digital Lights и SoCyber.
Индустрията в България продължава да потъва – вече 17 месеца
През май 2024 г. индексът на промишленото производство в България е намалял с 6.3% на годишна база. Това понижение, отчетени от Националния статистически институт (НСИ), отразява сериозните спадове в различни ключови сектори на промишлеността.
ГБС започва основния ремонт на „Дунав мост“ при Русе
Основният ремонт на „Дунав мост“ при Русе започва от днес, 10 юли. Съоръжението няма да се затваря изцяло, а ще бъде въведена временна регулация на движението, която обаче няма как да не затрудни трафика по иначе натоварения мост. Очаква се строителните дейности да продължат две години.
834 000 китайски панела: Най-големият соларен парк в България е завършен
ВЕИ проектът на „Инерком“ в Априлци, край Пазарджик, завърши с инсталирането на повече от 834 000 фотоволтаични модула с общ капацитет 400 MW. Към края на май бяха в експлоатация 251 MW, като останалите са били подложени на тестове. След финализирането си соларният парк ще е най-големият в България, но и в Източна Европа и на Балканите, способен да захранва 96 000 домове. Това съобщава китайският производител на слънчевите панели за проекта Huasun Energy.
Масов спад на продажбите на имоти в ЕС, включително и в България
През 2023 г. е отчетен спад в продажбите на жилища в 13 от общо 16-те държави в Европейския съюз, за които има данни – в сравнение с 2022 г. Това е втора поредна година, в която повечето от изследваните страни отчитат понижение, става ясно от данни на Евростат.
ПП-ДБ опитват да въведат следенето на скоростта с тол камерите
Гръмко обявената новина миналата година, че камерите на тол системата ще следят средната скорост на автомобилите, засега не се реализира на практика. За да се въведе новият тип следене на скоростта, трябва да се решат няколко въпроса, свързани със законодателството, финансовата част и техническите възможности на системата.
Кохезионната политика на ЕС – лош надзор и ненаучени уроци
Политиката на сближаване на Европейския съюз – основната разходна област на Блока, която представлява огромна част от фондовете му – все още се характеризира с некачествен контрол и трайни грешки. Това е заключението на одиторите на Европейската сметна палата, които направиха „Преглед на рамката за предоставяне на увереност и основните фактори, допринасящи за грешки в разходите по политиката на сближаване за периода 2014 – 2020 г.“
„Булгаргаз“ заведе дело срещу „Газпром“ за 400 млн. евро
„Булгаргаз“ официално започна арбитражно производство срещу руската „Газпром Експорт“ за нанесени вреди заради спрения газ, равняващи се на 400 млн. евро. Делото е заведено пред Арбитражния съд при Международната търговска камара в Париж, обявиха във вторник от българския обществен доставчик.
Държавата изтегли още 200 млн. лв. заем при влошаващи се условия
Министерството на финансите пласира 6-годишна емисия държавни ценни книжа (ДЦК) на стойност 200 млн. лв. На проведения на 8 юли 2024 г. аукцион е постигната среднопретеглена годишна доходност от 3.82%, която обаче е по-висока от постигнатия резултат на подобен аукцион от 10 юни (3.54%).
Между науката и бизнеса: Международният успех на четирима български ученици
За големите идеи няма възраст. Всичко, което е необходимо, е постоянство, добра подготовка и екип, с който да покориш новите върхове. Тази логика следват и четирима български ученици, които успяха да спечелят престижното трето място на Европейския хакатон за отбранителна техника.
Мините на Dundee в България се радват на силен добив на злато
Dundee Precious Metals (DPM) съобщи в понеделник, че нейната българска мина „Ада Тепе“ е доставила 49 100 унции злато през първата половина на 2024 г. Само през второто тримесечие пък мината е произвела около 23 900 унции злато, което е в съответствие с очакванията на компанията, предава SeeNews.