Най-горещият ден на Земята в историята на измерванията
Рекордът е отчетен на 3 юли, а учени се опасяват, че заради изменението на климата предстоят още по-големи жеги
Средната световна температура е поставила рекорд в понеделник, 3 юли, надхвърляйки 17 градуса по Целзий. Това се случва за първи път, откакто се правят инструментални измервания – около края на 19 век, съобщава BBC.
Високата температура се дължи на комбинация от метеорологичното събитие Ел Ниньо и продължаващото натрупване на емисии на въглероден диоксид в атмосферата.
Изследователите вярват, че ще има повече подобни отчитания през следващите месеци, когато Ел Ниньо ще се засили.
От началото на тази година изследователите стават все по-загрижени за бързо покачващите се температури на сушата и в морето. Рекордните пролетни горещини в Испания и в много страни в Азия бяха последвани от морски горещини на места, където обикновено не се наблюдават такива, като например в Северно море.
Тази седмица Китай продължи да страда от продължителната гореща вълна с температури на някои места над 35 градуса. Южната част на САЩ също беше подложена на подобни условия, припомня BBC.
На този фон средната глобална температура достигна 17.01 C на 3 юли, според Националните центрове за прогнозиране на околната среда на САЩ. Това счупи предишния рекорд от 16.92 C, който беше поставен през август 2016 г.
Максималната стойност в понеделник е най-високата от началото на сателитното наблюдение през 1979 г. Експертите също така смятат, че е най-високата, откакто в края на 19-ти век започнаха широко разпространени инструментални записи.
Изследователите смятат, че новият глобален температурен пик е комбинация от естественото събитие Ел Ниньо и продължаващото натрупване на емисии въглероден диоксид, причинени от човешката дейност.
Южното колебание Ел Ниньо, или ENSO, както правилно се нарича, има три различни фази: гореща, студена или неутрална. Това е най-мощното колебание в климатичната система навсякъде по Земята.
През юни учените обявиха, че условията за Ел Ниньо са налице. Това означава, че допълнителна топлина сега се издига към повърхността на Тихия океан, повишавайки глобалната температура.
Средната глобална температура на повърхностния въздух, достигаща 17 C за първи път, откакто разполагаме с надеждни данни, е важен символичен крайъгълен камък в нашия затоплящ се свят“, каза изследователят на климата Леон Симонс.
„Сега, когато започва по-топлата фаза на Ел Ниньо, можем да очакваме много повече ежедневни, месечни и годишни рекорди, чупещи се през следващите 1.5 години.“
Рекордната температура в понеделник идва, след като месец юни беше потвърден като най-горещият юни в историята. Средните температури на планетата са били с 1.46 C над средните в периода между 1850 и 1900 г.
Въздействието на високите температури се усеща и в крайностите по света. В Антарктида юлският температурен рекорд наскоро беше счупен с отчитане на 8.7 C, измерени в украинската изследователска база Вернадски.
Тъй като Ел Ниньо вероятно ще се засили през следващите месеци, е вероятно с продължаването на лятото в северното полукълбо да бъдат разбити още рекорди.
„Вероятно юли ще бъде най-горещият месец в историята. „В историята“ означава за последните около 120 000 години“, каза Карстен Хаущайн от университета в Лайпциг.
Въпреки че температурите в южното полукълбо ще спаднат малко през следващите няколко дни, шансовете са юли и август да станат още по-топли, като се има предвид, че Ел Ниньо вече е в разгара си“.