„Най-красивата сграда на Земята“: Музеят на бъдещето в Дубай (снимки)
Мястото е машина на времето, врата към света след 50 години, осветяващо решения от следващо поколение
Най-красивата сграда на Земята – така вицепрезидентът и министър-председател на Обединените арабски емирства (ОАЕ) нарече Музея на бъдещето в столицата Дубай, който отвори врати тази година и вече приема посетители. С него държавата отбелязва 100 години от основаването си. Мястото е машина на времето, врата към света след 50 години, осветяващо решения от следващо поколение, включващи всичко – от изкуствен интелект до разширена реалност.
Сградата на музея е една от най-емблематичните постройки в Дубай. Отвън има градина със 100 растителни вида, отразяващи наследството и биоразнообразието на ОАЕ. Овалната й форма е с метална фасада, изписана на арабски, а вътре на 7 етажа се побират важни за бъдещето на човечеството теми като космически пътувания, екология и климатични промени, здраве, духовност, биоинженерство. Всеки етаж е футуристичен филм, с който посетителите могат да си взаимодействат. Има и специален такъв, посветен на децата от 3 до 10-годишна възраст, които ще могат да си избират различни предизвикателства и да се превърнат в герои на бъдещето.
Посетителите на музея могат да се потопят в различна реалност, като за преживяването се използват последните технологии в сферата на виртуалната и добавената реалност, изкуствения интелект и комуникацията между машини и човек. Със сигурност е място, където могат да се изследват предизвикателствата и възможностите, формиращи съвремието. Задачата на иновациите е да отговорят на въпроси, свързани с бъдещето на градовете, обществата и живота на Земята и в Космоса. Музеят разполага и с тематични лаборатории – в сферите здравеопазване, образование, интелигентни градове, енергетика и транспорт и т.н. Отделено е специално внимание на теми като космическите пътувания, генетиката и др. Основната цел – решаването на глобални проблеми.
Седеметажната сграда се издига на 77 метра височина, заема площ от 30 548 квадратни метра и се захранва от електрическа енергия с мощност 4000 MW, произвеждана от соларни панели. Зднието обаче е антипод на обичайните за града небостъргачи и крие специална символика. Кръглата му форма репрезентира човечеството, зелената могила на която е построена, представлява Земята, а празното пространство на кръга е неизвестното утре. Други я сравняват със структурата на човешкото око, което гледа към бъдещето.
Фасадата е своеобразно платно, на което са изписани цитати на вицепрезидента и министър-председател на ОАЕ – Негово Височество шейх Мохамед бин Рашид Ал Мактум. Изографисани са в калиграфски стил от художника Матар бин Лахей. За фасадата, чиято обща площ е 17 600 квадратни метра, са използвани 1024 части неръждаема стомана, произведени с помощта на роботи. Идеята за музея е инициирана от Dubai Futute Foundation, а проектът за него е дело на архитектите от Killa Design и инженерната консултантска компания Buro Happold.
Откриването на сградата бе на 22.02.2022 г.