Най-търсената златна монета в Европа стана на 35 години
Само в България са продадени 32 000 монети от серията „Виенска филхармония“, което се равнява на един тон злато
Най-търсената златна монета в Европа – „Виенска филхармония“ – отбеляза своята 35-годишнина от създаването си. Само за този период от нея са продадени 5 млн. броя и докато при първоначалното си издаване тя е струвала 260 евро, днес нейната цена е 10 пъти по-висока.
Тази информация изведе Андреа Ланг, директор „Маркетинг и продажби“ в Австрийския монетен двор, който сече монетата.
5-те милиона монети, които продадохме, са 5 милиона възможности да се застраховаме срещу увеличението на цените“, обясни Ланг.
„Хората, които преди 35 години са инвестирали в монетата, са се оказали мъдри инвеститори, защото днес цената ѝ е много по-висока“, казва той.
Тя се продава по ред причини. Разбира се, това, че е златна, но също така е важно, че човек разбира културата и визията, която е показана на тази монета. Това е нещо, което хората познават. Тези, които са били във Виена, обикновено отиват да видят и сградата на Виенската филхармония. Знае се, че централната банка, т.е. държавата, стои зад тази монета и това също е известна гаранция за създаването на доверие", каза Ланг в коментар за Economic.bg.
Тя добави, че по време на пандемията - когато покупките и доставките на злато бяха засегнати поради прекъсванията в снабдителните вериги - Австрийският монетен двор е продължил да произвежда монети, дори да доставя злато от Лондон, за да посрещне търсенето от потребителите.
Златото е геополитическа и макроикономическа застраховка“, коментира Макс Баклаян, основател и изпълнителен директор на Tavex – партньор на Австрийския монетен двор.
По думите му монетата символизира не само културното наследство на Австрия, но и остава предпочитан избор за инвеститори и колекционери както в България, така и по света.
В отговор на въпрос на Economic.bg Баклаян заяви, че за последните 11 години у нас са продадени 32 000 монети от серията „Виенска филхармония“ от 1 унция, или това е над 1 тон злато.
Той изтъкна обаче, че се наблюдава негативна тенденция по отношение на финансовата грамотност в България, която все още е твърде ниска.
У нас злато се купува, когато цената расте, и се продава, когато тя пада. Това е контраинтуитивно, това не е начинът, по който може инвеститорът да направи пари, затова постоянно апелираме хората да не купуват, а да се образоват и чак тогава да вземат решение", добави Баклаян.
По думите му, ако човек няма необходимите знания, той не инвестира, а спекулира и има голям шанс да загуби пари.
Какво предстои за златото
Според Баклаян цената на златото ще продължи да се покачва. В края на ноември от Goldman Sachs прогнозираха, че стойността на жълтия метал ще надхвърли 3100 долара за тройунция през 2025 г. Понастоящем златото се търгува срещу 2600 долара за тройунция.
Ще продължим да виждаме задлъжняване на правителствата, златото ще продължи да поскъпва, а валутите – да поевтиняват“, прогнозира експертът.
Той предупреди, че златото „не те прави богат, а само съхранява стойността“.