Накъде тече руският петрол
Две държави запълват празнината, оставена от европейските купувачи
Западните санкции срещу Русия, включително влязлото в сила на 5 февруари ембарго и таванът на цените на рафинираните продукти, тласнаха руските барели – с атрактивни отстъпки – на изток към Азия.
Ненаситен апетит – така анализаторите определят търсенето на руското „черно злато“ от страна на Индия и Китай през последните месеци. Именно той обаче смекчава конкуренцията за близкоизточния суров петрол в Азия, оставяйки достатъчно място за тези производители дори да задоволят нуждите на някои европейски купувачи.
Тенденциите, които видяхме в Азия през 2022 г., вероятно ще продължат тази година, като Китай и Индия внасят големи количества суров петрол от Русия, докато Южна Корея намали значително купуването от същия доставчик, а Япония не внася от тази страна“, каза Лим Джит Янг, съветник за азиатско-тихоокеанските петролни пазари в S&P Global Commodity Insights.
Според предварителните данни на търговците и изчисления на Reuters, около 70% от руския петрол сорт Уралс са предназначени за Индия. От няколко месеца страната е водещ купувач на суровината, запълвайки празнината, оставена от европейските купувачи.
Индия ще осигури петрол отвсякъде, стига условията да са изгодни“, каза министърът на енергетиката на Индия пред CNBC днес.
Индия е третият по големина потребител на петрол в света и според индийския министър на гражданската авиация Хардип Сингх Пури представлява 30% от световното потребление. Страната купува от Русия с голяма отстъпка, откакто световните сили наложиха санкции на Кремъл в опит да намалят способността му да набира средства за войната си срещу Украйна.
Китай внася по-голямо разнообразие от руски суров петрол, включително по-малко известния клас Arco, точно когато нацията удвоява покупките. Увеличаващите се петролни потоци от руската Арктика към Китай са последният знак за нарастващо енергийно сътрудничество между двете страни. През 2022 г. Русия стана най-големият доставчик на суров петрол за Китай, изпреварвайки традиционно стабилната позиция на Саудитска Арабия. Вносът на петрол от Русия се е увеличил с 50% през 2022 г., тенденция, която се очаква да продължи с нови потоци от арктически суров петрол към Китай.
Китайският президент Си Дзинпин обяви миналия месец, че енергийното партньорство е един от крайъгълните камъни на сътрудничеството между двете страни.
Китай възнамерява да работи с Русия за изграждане на още по-тясно партньорство и сътрудничество в енергийния сектор“, обясни той.
Енергийното партньорство на двете страни не се ограничава само до петрола. През 2022 г. Китай стана най-големият вносител на втечнен природен газ (LNG) с рекордни доставки от руския проект Yamal LNG, насочен към азиатската страна.