Колко пъти е нападана Капитолия?
Историята на САЩ е запечатала още четири момента, в които „сърцето на световната демокрация“ е било атакувано
Нападението срещу Капитолия от страна на привържениците на президента Доналд Тръмп, което се случи на 6 януари, бе определено като „черен ден в историята на САЩ“. Случващото се на хълма и в сградата на Конгреса изглеждаше като немислимо събитие, а световни и местни лидери заявиха, че това е нападение срещу демокрацията. Много американци написаха в социалните мрежи, че се „срамуват да бъдат част от тази нация“.
Симпатизантите на Тръмп, подтикнати от пламенната реч на президента преди неприятната случка, атакуваха сградата, твърдейки че изборите от 6 ноември са били фалшифицирани и демократите са откраднали нечестно победата на Доналд Тръмп. Те не искаха да позволят на Конгреса да завърши сертифицирането на Джо Байдън.
„Бунтовниците“, както ги определиха мнозина правителствени представители, нападнаха сградата и спряха работата на Конгреса. Освен че предизвикаха щети за милиони долари, по време на сблъсъците с органите на реда, загинаха и петима души. Един от които полицай.
Новоизбраният президент Джо Байдън заяви, че събитията от 6 януари са опит за „въстание, което е неоправдано и няма как да промени изборните резултати“.
Световните медии побързаха да определят нападението над Капитолия като историческо събитие, но от BBC побързаха да напомнят, че това не е напълно вярно.
Назад в историята емблематичната сграда е била атакувана, щурмувана и бомбардирана още четири път. Ето и хронологията, изготвена от BBC.
1814 г. - Британците опожаряват Капитолия
Най-бруталната атака срещу Конгреса е тази на Британската империя по време на войната от 1812 г. Войските, водени от вицеадмирал сър Александър Кокбърн и генерал-майор Робърт Рос, успяват да достигнат Вашингтон през 1814 г. и подпалват сградата, която тогава все още е в процес на строеж. Капитолия е горяла с часове, докато в крайна сметка дъждът не изгася пожара. Междувременно нанесените щети забавили завършването й с месеци.
Атаката от 1814 г. е определена като единствения случай, когато чужди сили са превзели и окупирали Вашингтон.
1915 г. - Атака с динамит
Около век след британското нападение, Ерих Мюнтер, бивш професор по немски език в Харвардския университет, взривява динамит в приемната на Сената. Взривът е нанесъл сериозни материални щети, но не е отнел човешки животи.
Мюнтер е заявил, че нападението е в отговор на действията на американски финансови институции, които са помагали на Великобритания в Първата световна война срещу Германия. Той е заловен от полицията и арестуван, но малко след това отнема живота си.
1954 г. - Пуерториканската атака
На 1 март 1954 г. четирима пуерторикански националисти нахлуват в галерията за посетители на Камарата на представителите и откриват огън срещу хората в залата. Докато стреляли на посоки, те крещели: „Свобода за Пуерто Рико“. По време на тази атака са ранени петима конгресмени, но без опасност за живота.
„Не съм тук, за да убивам, а да умра за Пуерто Рико!“, е завила лидерът на групата Лолита Леброн по време на ареста си. Тя е осъдена на 50 години затвор, а тримата мъже с нея - на по 75 години.
Малко по-късно присъдите им са отменени от президента Джими Картър, който заявил, че „освобождаването им ще бъде хуманен жест, който международната общност ще оцени“.
1983 г. - Бомбена атака на групата „Въоръжена съпротива"
На 7 ноември 1983 г. член на радикално-лявата групата „Въоръжена съпротива“ се провиква в Капитолия, че „след секунди ще избухне бомба“, която е техният отговор на американските действия в Гренада и Ливан. Няколко секунди по-късно втория етаж на Конгреса е бил унищожен. При експлозията не е имало жертви, но десетки са били ранени.