Натриевият реактор на Гейтс ще се забави с 2 години заради войната
Ядрената енергия се сблъска с голям руски проблем през тази година
Дебютът на модерния ядрен реактор на TerraPower, основана от Бил Гейтс енергийна компания, ще закъснее най-малко с две години, тъй като единственият й източник на гориво бе Русия, а войната в Украйна затвори вратата за тези търговски отношения.
Ядрено-енергийната компания на милиардера Бил Гейтс планира да построи първия си реактор в граничния въглищен град Кемерер, Уайоминг, като се надяваше да го завърши до 2028 г.
През февруари 2022 г. инвазията на Русия в Украйна доведе до това, че единственият търговски източник на гориво HALEU вече не е жизнеспособна част от веригата на доставки за TerraPower, както и за други в нашата индустрия“, каза Крис Левеск, главен изпълнителен директор на TerraPower в писмено изявление.
„Като се има предвид липсата на гориво в момента и че не е започнало строителство на нови съоръжения за обогатяване на гориво, TerraPower очаква минимум две години забавяне, за да може да въведе реактора в експлоатация“, обясни още той.
Иновацията на TerraPower
Усъвършенстваният дизайн на ядрената централа на TerraPower, известен като Natrium, ще бъде по-малък от конвенционалните ядрени реактори. Той използва течен натрий като охлаждаща течност вместо вода, ще бъде по-безопасен, ще работи по-добре и ще струва по-малко от традиционната ядрена енергия, обеща по-рано Гейтс.
Първият завод ще струва 4 милиарда долара, като половината от тези пари идват от Министерството на енергетиката на САЩ. Очакванията цената на бъдещите да е значително по-ниска.
Реакторът ще предлага базова мощност от 345 мегавата, с потенциал да разшири капацитета си до 500 мегавата. Това е около половината от необходимо за захранване на средно голям град, според основното правило, дадено от Гейтс в книгата му „Как да избягваме климатична катастрофа.
Руският проблем
Подобреният ядрен реактор Natrium обаче е базиран на горивото HALEU, което обогатен уран до 20%, много над нивото на масово използваните в момента. За сравнение съществуващите ядрени реактори в Съединените щати работят с гориво уран-235, обогатен до 5%.
САЩ обаче нямат капацитета за обогатяване, за да доставят търговски количества от горивото HALEU, затова TerraPower се надочи към Русия.
Откакто войната избухна през февруари и стана ясно, че Русия вече не може да бъде надежден търговски партньор, TerraPower, Министерството на енергетиката и други заинтересовани страни търсят алтернативни източници на гориво HALEU. Те също така настояват законодателите да одобрят 2.1 милиарда долара за подкрепа на производството на HALEU, става ясно от думите на Левеск.
Сенаторът от Уайоминг Джон Барасо, републиканец, смята, че това е сигнал за събуждане за САЩ.
Америка трябва да се възстанови като глобален лидер в ядрената енергия“, каза Барасо в писмено изявление. „Вместо да разчитат на нашите противници като Русия за уран, Съединените щати трябва да произвеждат свои собствени доставки на усъвършенствано ядрено гориво.“
В момента 800 инженери работят за завършване на дизайна на завода. Очаква се броят на заетите да се увеличи до 2000 души към средата на десетилетието. TerraPower е събрала над 830 милиона долара частно финансиране през 2022 г., а Конгресът е отпуснал 1.6 милиарда долара за изграждането на централата, посочи Левеск.