Непредвидените последици от американските репресии срещу Huawei
Ако забраните не смажат Huawei, компанията може да излезе многократно по-силна отпреди
~ 2 мин.
Американските репресии срещу Huawei, задействани от администрацията на Доналд Тръмп, започват да излизат наяве, пише Quartz. Гигантът получи забрана да продава технологиите си в САЩ, а на тамошните фирми се ограничиха значително възможностите за правене на бизнес с китайската компания.
Google, която бе принудена за забрани актуализациите на Android за Huawei, вече предупреди, че ограниченията на Вашингтон може да се превърнат в проблем за националната сигурност. Причината е, че китайският гранд, който е производител номер 2 в света на смартфони, ще бъде принуден да разработи паралелна версия на операционната система, която да съдържа повече софтуерни пробойни, податливи на хакерски атаки.
Това е само една от потенциалните последици. Включването на Huawei в „черния списък“ ограничава и производителите на чипове, като Qualcomm, Intel и Xilinx, да продават своите компоненти на компанията. Това ще провокира търсенето на алтернативи от китайския гигант и ще засили опитите на Китай да създадат свои.
В края на седмицата стана ясно, че и Facebook, която има над 2 млрд. потребители по целия свят, също ограничава използването на притежаваните от нея приложения, включително WhatsApp и Instagram, от Huawei. Собствениците на телефони на китайския бранд все още ще могат да теглят апликациите от магазина Google Play, но тази опция може да изчезне, ако връзките между Google и Huawei бъдат изцяло прекъснати.
Потенциалните последици карат все повече американски компании да се замислят по въпроса. Губейки възможността да продават на Huawei, те пропускат големи икономически ползи. Отделно, забраната на китайския бранд ще забави и внедряването на нови технолгии по целия свят. Разработването на автомобили със самостоятелно управление, например, може да получи тласък от 5G, а Huawei изглежда единственият доставчик, който е способен да осигури надеждно 5G оборудване в широк мащаб и на ниска цена.
Ограниченията може да се окажат коварен бумеранг за Google и Facebook. Техният бизнес модел разчита на широката употреба на приложенята им по целия свят, което им позволява да събират данни и след това да продават реклами в замяна.
Не е изключено и Китай да задейства своето отмъщение, като постави ключови американски компании, като Apple напеример, в собствен „черен списък“ и на свой ред им забрани да правят бизнес в страната.
Ако казусът се задълбочи (въпреки че повечето анализатори смятат, че ограниченията срещу Huawei ще отпаднат след постигането на търговско споразумение между САЩ и Китай) и китайският технологичен гигант остане в неблагоприятната позиция, това всъщност може да го направи многократно по-силен. Компанията ще се види принудена да разработи собствени алтернативни софтуерни и хардуерни решения, и така, ако „черният списък“ на САЩ все пак не я смажe, Huawei вероятно ще излезе по-могъща и по-иновативна отпреди.