Украйна превръща войната в „храна за AI“, която може да го направи „свръхестествен“
По неволя страната разполага с ценен ресурс – бушуващите бойни действия се оказват ценен ресурс
Изкуственият интелект прониква във всевъзможни сфери от живота. Бъдещето на военните действия също се насочва в тази поска. А Украйна разполага с ценен ресурс: милиони часове кадри от безпилотни самолети, които могат да се използват за обучение на AI модели за вземане на решения на бойното поле.
По време на руското нахлуване в Украйна изкуственият интелект бе използван и от двете страни на бойното поле за идентифициране на цели, като сканира изображенията много по-бързо, отколкото човек би бил в състояние.
Олександър Дмитриев, основател на OCHI, украинска цифрова система с нестопанска цел, която централизира и анализира видеоканалите от над 15 000 екипажа на дронове, работещи на фронтовата линия, заяви пред Reuters, че неговата система е събрала 2 милиона часа, или 228 години, видео от бойното поле от дронове от 2022 г. насам.
Това ще осигури жизненоважни данни, от които AI да се учи.
Това е храна за AI: ако искате да научите един AI, дайте му 2 милиона часа (видео), той ще се превърне в нещо свръхестествено“.
Според Дмитриев кадрите могат да се използват за обучение на AI модели в областта на бойната тактика, забелязването на цели и оценката на ефективността на оръжейните системи.
По същество това е опит, който може да бъде превърнат в математика“, каза той и добави, че програмата за AI може да изучава траекториите и ъглите, под които оръжията са най-ефективни.
Първоначално системата е била създадена през 2022 г., за да даде на военните командири общ поглед върху техните райони на бойното поле, като им показва на един екран кадри от дронове от всички близки екипажи един до друг.
След като системата е внедрена, екипът, който я управлява, осъзнава, че видеото, изпращано обратно от дроновете, може да се окаже полезно като запис на войната – затова започва да го съхранява.
Дмитриев казва, че всеки ден се добавят средно по пет или шест терабайта нови данни от боевете.
Качество на образа
Дмитриев заяви, че разговаря с представители на някои от чуждестранните съюзници на Украйна, които са проявили интерес към неговата система OCHI, но отказа да предостави подробности.
Самюел Бендет, старши научен сътрудник в базирания в САЩ Център за нова американска сигурност, заяви, че такъв огромен масив от данни би бил изключително ценен при обучението на системите с изкуствен интелект да определят какво точно виждат и какви стъпки трябва да предприемат.
Хората могат да правят това интуитивно, но машините не могат и те трябва да бъдат обучени какво е и какво не е път, естествено препятствие или засада“, каза той.
Катерина Бондар, сътрудник в центъра за изкуствен интелект Wadhwani към Центъра за стратегически и международни изследвания, заяви, че размерът на набора от данни и качеството на изображенията са важни, тъй като моделите с изкуствения интелект се научават да разпознават целите въз основа на формите и цветовете.
Украйна разполага и с друга система, наречена Avengers, разработена от нейното министерство на отбраната, която централизира и събира видео от безпилотни самолети и видеонаблюдение.
Министерството отказа да предостави информация за тази система. По-рано обаче то заяви, че Avengers засича 12 000 руски единици оборудване седмично, като използва инструменти за идентификация с помощта на изкуствен интелект.
Хиляди безпилотни летателни апарати вече използват системи с AI, за да се насочват към цели без човешко пилотиране, а Украйна използва технологии с AI, за да подпомогне разминирането на територията си.
Украински компании разработват рояци от дронове, при които компютърна система ще може да изпълнява команди за взаимосвързан рояк от десетки дронове.
Русия също използва изкуствен интелект на бойното поле, като изтъква най-вече за разпознаване на цели в ударните дронове „Лансет“, които се оказаха смъртоносни срещу украински бронирани машини.