Неволите на паунда остават независимо от наследника на Борис Джонсън
Силите зад падането на валутата може да се окажат извън усилията на кабинета
Който и да замени настоящия премиер на Великобритания Борис Джонсън, той ще наследи водовъртеж от икономически проблеми. Инфлацията в Обединеното кралство се движи с най-бързите темпове от началото на 80-те години. Централната банка на Англия изостава при повишенията на лихвените проценти, а гнойни рани по труда и веригата на доставки, оставени от Brexit, все още не са заздравели, обяснява Bloomberg в свой анализ.
Всичко това кара стерлинга да се понижава близо до нивата, наблюдавани за последно, когато паниката и COVID блокадите бяха в пълна сила.
Добавете дългосрочния проблем на Обединеното кралство с падащата производителност и новото правителство на Обединеното кралство поема управлението в трудна ситуация“, посочва Улрих Лойхтман, ръководител на валутната стратегия в Commerzbank AG. „Винаги има риск от неприятна спирала от по-висока инфлация и по-слаба валута.“
Инвеститорите и стратезите са съгласни: независимо дали външният министър Лиз Тръс или бившият министър на финансите Риши Сунак надделее в надпреварата за лидерство, силите зад падането на паунда може да се окажат извън техните правомощия за справяне.
Нестабилните цени на енергията и стегнатият пазар на труда вече накараха политиците на BоE да се колебаят между агресивните повишения на лихвените проценти и необходимостта да се смекчи икономиката от скока на цените. Със своята отворена икономика и огромен дефицит по текущата сметка, Обединеното кралство е уязвимо от глобалните борби.
След Brexit стерлингът се превърна в „по-периферен“ компонент на валутните наличности на инвеститорите според стратега на Bank of America Камал Шарма. Това оставя валутата особено изложена на влошаващите се настроения на инвеститорите в световен мащаб, тъй като инвазията на Русия в Украйна продължава, а борбата с COVID в Китай вреди на вътрешната икономика.
Използвайки световните пазари на акции като заместител, паундът става все по-чувствителен към глобалния апетит за риск.
Докато британците усещат щипката от по-слабия паунд, когато пазаруват стоки, доставяни от чужбина, централните банкери на нацията наблюдават въздействието върху растежа на цените, тъй като скъпият внос увеличава инфлационния натиск.
По-широката фискална подкрепа от правителството може да изглежда очевидното решение за подпомагане на домакинствата, които се борят, но има риск това да раздуха инфлацията и да затрудни работата на BоE. Обещанията за намаляване на данъците от страна на кандидатите може да налеят гориво върху нарастващите цени и да изискват допълнително затягане на централната банка.
Стратегът на Г-10 на Standard Bank Стивън Бароу вижда паунда да потъва допълнително до 1.15 спрямо долара през следващите месеци. Спадът на стерлинга спрямо долара с повече от 11% тази година принуди политиците на BоE да реагират. Катрин Ман каза, че е подкрепила увеличение с 50 базисни пункта, за да подпомогне подкрепата на валутата. Този размер би бил двойно по-голям от размера на последните ходове на BоE.
Състезанието за лихвите
Това може донякъде да намали разликата в лихвените проценти на централната банка с Федералния резерв на САЩ. BоE увеличи лихвите със 115 базисни пункта за шест месеца, в сравнение със 150 базисни пункта от Фед за половината от времето. Показателят на Bloomberg за силата на долара е около най-високото ниво от поне 18 години.
Разбира се, паундът не е единственият, който е изправен пред скок на американската валута. Нито факторите, които тормозят стерлинга, не са уникални за Обединеното кралство. Еврото падна до паритет спрямо долара за първи път от 20 години този месец, докато ЕЦБ едва сега приложи първото си повишение на лихвените проценти от 2011 г. насам.
Има ограничен потенциал за рали, независимо кой ще спечели изборите“, посочва Бароу.