Nexo посяга към съборената от криптобурята Vauld
Примката около врата на „криптобанките“ се затяга все повече
Основаната от българи и базирана в Лондон компания за криптокредитиране Nexo планира да придобие своя конкурент Vauld, предават световните медии. Двете са подписали споразумение, което предоставя 60-дневен прозорец на ексклузивитет, в рамките на който ще бъдат проучени и проверени опциите за покупката на до 100% от по-малкия сингапурски играч.
Новината идва само ден, след като Vauld замрази всички тегления, търговия и депозити в платформата си, както и на фона на срива на криптопазара, който започна да събаря една по една фирмите в сектора. Сделката е знак и за течащата консолидация в индустрията на цифровите валути в момент, когато цените масово потъват, а инвеститорите панически разпродават активите си.
От изявлението става ясно, че Nexo може да придобие изцяло Vauld, като целта ѝ след това би била да реорганизира дейността си и да ускори по-дълбокото си присъствие в Азия. Не се посочва кога ще приключи сделката, нито какво е финансовото ѝ изражение. Пред CNBC един от съоснователите на Nexo – бившият депутат от „Реформаторския блок“ Антони Тренчев – призна, че е „оптимист“ за успешното ѝ финализиране.
Базираната в Сингапур Vauld има над 800 000 клиенти. И далеч не е единствената, пострадала от ураганните ветрове на криптополето, към които Nexo проявява апетит. Неотдавна основаната от българи компания изпрати писмо за намерение за придобиване и на изпадналата в криза Celsius. Тя обаче отказа предложението.
Този див, див (небанков) Запад
Изброeните дотук компании по своята същност извършват дейности, присъщи на традиционните банки. Те отпускат кредити и приемат депозити, но обвързват всичко това с криптовалути, за които все още липсва нормативна рамка. Затова и по смисъла на актуалното законодателство и Nexo, и Celsius, и Vauld не се водят банки, а са известни като нерегулирани „криптобанки“.
През последните години популярността на бизнеса им нарасна изключително много покрай бума на криптовалутите и изкусителното обещание за голяма възвращаемост за клиентите. Секторът процъфтяваше, докато цените на цифровите монети не започнаха да потъват драматично през последните месеци.
Преди седмици биткойн се срина до почти 17.5 хил. долара, като сега се котира около 19 – 20 хил. долара за брой. Тенденцията към поевтиняване тече от ноември, когато най-голямата криптовалута достигна рекордните 68 990 долара, според CoinDesk. Не е изненада, че повечето други токени също са на червено, тъй като по традиция следват траекторията на движение на лидера на пазара.
Ярък и критичен за сектора и ситуацията, в която се намира той към днешна дата, е случаят със злополучния стейбълкойн TerraUSD. Именно неговият срив до нула и този на сестринския му токен луна през месец май спомогнаха за отключването на повсеместна паника сред инвеститорите, които масово започнаха да разпродават, тласкайки цените още по-надолу. Междувременно най-известният криптохедж фонд Three Arrows Capital изпадна в криза след разпродажбите, а съд в Щатите дори поиска ликвидацията му.
Накратко – в криптосвета се завихри нещо като перфектна буря. Подобно на Vauld, екстремните пазарни условия принудиха и други конкуренти на Nexo да натиснат бутона „пауза“. Celsius замрази тегленията и преводите на клиентите си през юни, а миналата седмица примерът му последва и Voyager.
Загубите и несигурността заставят властите по света да са все по-зорки към случващото се на това динамично, но все още нерегулирано поле. И в САЩ, и в Евросъюза се подготвят нормативни промени. Преди броени дни ЕС успя да постигне предварително споразумение по бъдещата директива, която ще постави рамки в разградения двор на крипто.